Har optaget samtaler ulovligt: Dansk mediefirma får alvorlig kritik fra Datatilsynet for at bryde GDPR

Datatilsynet er endnu engang ude med et af de tunge værktøjer mod misbrug af borgernes data. Denne gang er det alvorlig kritik af et dansk mediefirma, der ulovligt har optaget samtaler med kunder.

Artikel top billede

Datatilsynets domicil i det indre København. (Foto: Fotograf Sine Fiig Læssøesgade 14,bagh.3sal 2200 København N. mail:fotograf@sinefiig.dk mobil:21492627 / Sine Fiig)

Premium Kun for abonnenter
Den danske magasin-distributør Burda Nordics har brudt EU's persondataforordning ved at optage samtaler af sine kunder uden nogen gyldig grund.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos