Apples legendariske chefdesigner Jony Ive har definitivt forladt virksomheden

Nu er Apples legendariske design Jonathan Ive definitivt stoppet i virksomheden efter 30 års tro tjeneste.

Artikel top billede

Apples legendariske designer Jonathan Ive, der sågar er blevet udstyret med en sir-titel af det engelske kongehus, har nu haft sin sidste arbejdsdag hos Apple.

Det skriver det amerikanske medie The Verge med henvisning til, at hans navn ikke længere fremgår af Apples medarbejderoversigt.

Læs også: Jonathan Ive forlader Apple - har opsagt sin stilling

Nyt designfirma

Jonathan Ive – eller Jony Ive som han kaldes blandt venner, kolleger og fans – meddelte i juni, at han senere på året ville forlade Apple til fordel for sit eget designfirma Lovefrom.

Afskeden med Apple bliver dog ikke total. For Jonathan Ive og Apple har tidligere oplyst, at LoveFrom vil have Apple som en af sine første - og formodentligt også største - kunder.

Den berømte designer har arbejdet for Apple i cirka 30 år, hvor han har stået i spidsen for selskabets legendariske designteam.

Jonathan Ive har blandt designet nogle af de seneste årtier mest ikoniske produkter. Her i blandt står iPoden, iPhonen, iPaden og den originale iMac som nogle af hans meste mindeværdier produkter.

Fik ny post i 2015

Allerede i 2015 blev Jonathan Ive dog udstyret med, hvad der mest af alle mindede om en retrætepost.

Dengang offentliggjorde Apple, at han fik titlen chief design officer, men selvom titlen formelt var en forfremmelse, så forlød det, at han nu skulle tage sig af såkaldte "særlige projekt", som blandt andet inkluderede designs af nye Apple-butikker.

Samtidig fortalte han i et interview med den engelske avis The Telegraph, at han forventede, at han med den nye position vil få tid til at rejse mere.

Læs også: Med Jony Ives farvel til Apple er en æra forbi: Hans produkter har sat aftryk på en hel generation

Politiets Efterretningstjeneste

CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

Københavnsområdet

European Stonecraft

Intern Navision/BC Supporter

Midtjylland

Akademikernes A-kasse

AI Product Owner

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S