Udenrigsminister raser mod Apple efter kontroversiel kort-ændring

En ændring i Apple Maps får hård kritik fra den ukrainske udenrigsminister, og nu vil Apple genoverveje, hvordan lignende kontroverser skal håndteres i fremtiden.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Apple har for nylig foretaget en ændring i sin korttjeneste, Apple Maps, der betyder, at halvøen Krim nu står opført som en del af Rusland, når kortjenesten benyttes af russiske brugere.

Krim der siden 1954 har været en del af Ukraine blev i 2014 annekteret af Rusland.

Apples beslutning møder nu hård kritik fra den ukrainske udenrigsminister Vadym Prystaiko på det sociale medie Twitter.

”Lad mig forklare det på en måde, så i forstår det, Apple. Forestil jer, at jeres designs, ideer og mange års hårdt arbejder bliver stjålet af jeres værste fjende, men at en ignorant herefter vælger at se stort på jeres smerte. Det er sådan, at det føles, når det I kalder Krim for Rusland,” skriver han på Twitter.

I et andet tweet opfordrer den ukrainske udenrigsminister ligeledes Apple til ikke at blande sig i politiske spørgsmål i fremtiden.

”iPhone er fantastiske produkter. Men helt seriøst, Apple. Vil I ikke venligst holde jer til at fremstille high-tech produkter og underholdning. International politik er ikke jeres stærke side,” lyder det fra udenrigsministeren.

Apple: Vil overveje ændringer
Trudy Muller, der er talsperson for Apple, oplyser til nyhedsbureauet Reuters, at ændringerne af kortet udelukkende gælder for russiske brugere. Ændringen skyldes ifølge Apple en ny russisk lov, der er netop trådt i kraft.

Men talspersonen oplyser til nyhedsbureauet, at Apple i fremtiden vil overveje, hvordan de håndterer ændringer i grænsedragninger.

”Vi tager hensyn til international lov, relevant amerikansk lov og andre lokale love, før at vi tager beslutninger om at tage lovbestemte ændringer i vores Kort. Vi vil kigge en ekstra gang på, hvordan vi håndterer konfliktramte grænser i vores tjenester, og det kan muligvis betyde, at vi kommer til at foretage ændringer i fremtiden,” siger Trudy Muller til Reuters.

Ruslands annektering af Krim er hverken anerkendt af EU eller USA, og Rusland som følge af annekteringen blevet ramt af internationale sanktioner.

Google foretog allerede i foråret lignende ændringer, og siden marts har Krim stået opført som russisk for brugere af Google Maps i Rusland.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job