Lønmodtagernes Dyrtidsfond annullerer it-udbud til 110 millioner kroner: Rod med kvalitative kriterier

Der har været så store problemer med en række kvalitative underkriterier i et udbud til 110 millioner kroner, at Lønmodtagernes Dyrtidsfond nu har valgt at trække stikket på et femårigt udbud. Det sker efter, at tre leverandører ellers havde afgivet deres tilbud.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor trækker pensionsfond it-udbud til 110 millioner kroner tilbage
  • Læs mere om it-udbuddet
  • Det skal der nu ske
577
3 min
Lønmodtagernes Dyrtidsfond (LD Fonde), der i 2019 forvaltede en formue på cirka 36 milliarder kroner, annullerer et it-udbud til en estimeret værdi af 110 millioner kroner.

Det sker blandt andet på grund af rod med nogle kvalitative underkriterier.

Det fremgår af en udbudsbekendtgørelse.

Udbuddet, der blev sendt på gaden 3. juli 2019, vedrører levering af pensionsserviceydelser over en fem årig periode med option på yderligere tre år.

Her skulle LD Fonde have fundet frem til en ny

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,