AWS investerer heftigt i Danmark: "Vi er superfleksible og super-hurtige. Vi er der, når kunderne har behovet"

Interview, AWS re:Invent 2019, Las Vegas: AWS vokser kraftigt i Danmark, hvor selskabet investerer stort i at følge med efterspørgslen og blot to år efter åbningen har pladsproblemer. "Vi ser nu klart, at enterprisevirksomhederne for alvor er ved at komme i gang med cloud," siger nordisk topchef, Guido Bartels.

Artikel top billede

(Foto: Dan jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs stort interview med AWS' nordiske topchef Guido Bartels.
  • Læs om AWS særegne approach til de nordiske kunder.
  • Læs hvorfor der er bestemte spørgsmål, som Guido Bartels bare ikke vil svare på (for det spørger vi ham om)
  • Læs om AWS fremtidsplaner.
1.578
8 min
AWS re:Invent 2019, Las Vegas: AWS opruster kraftigt i Danmark og de øvrige nordiske lande.

Der er ifølge topchef for AWS' nordiske forretning, hollænderen Guido Bartels, rigtigt godt gang i den danske forretning.

Faktisk står han i en situation, hvor der i den seneste tid er blevet ansat så mange folk i alle de fem kontorer, som AWS har i Norden, at der lige nu faktisk er pladsproblemer alle steder.

“På den måde er vi jo faktisk en stor startup,” siger han, da Computerworld møder ham i Las Vegas, hvor AWS i disse dage afvikler den ottende AWS re:Invent-konference på lige så mange år.

Denne gang deltager mere end 60.000 mennesker på kæmpekonferencen, der som resten af AWS har haft vildt vokseværk i de seneste år.

Det gælder også i Danmark.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Partner Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S