AWS investerer heftigt i Danmark: "Vi er superfleksible og super-hurtige. Vi er der, når kunderne har behovet"

Interview, AWS re:Invent 2019, Las Vegas: AWS vokser kraftigt i Danmark, hvor selskabet investerer stort i at følge med efterspørgslen og blot to år efter åbningen har pladsproblemer. "Vi ser nu klart, at enterprisevirksomhederne for alvor er ved at komme i gang med cloud," siger nordisk topchef, Guido Bartels.

Artikel top billede

(Foto: Dan jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs stort interview med AWS' nordiske topchef Guido Bartels.
  • Læs om AWS særegne approach til de nordiske kunder.
  • Læs hvorfor der er bestemte spørgsmål, som Guido Bartels bare ikke vil svare på (for det spørger vi ham om)
  • Læs om AWS fremtidsplaner.
1.578
8 min
AWS re:Invent 2019, Las Vegas: AWS opruster kraftigt i Danmark og de øvrige nordiske lande.

Der er ifølge topchef for AWS' nordiske forretning, hollænderen Guido Bartels, rigtigt godt gang i den danske forretning.

Faktisk står han i en situation, hvor der i den seneste tid er blevet ansat så mange folk i alle de fem kontorer, som AWS har i Norden, at der lige nu faktisk er pladsproblemer alle steder.

“På den måde er vi jo faktisk en stor startup,” siger han, da Computerworld møder ham i Las Vegas, hvor AWS i disse dage afvikler den ottende AWS re:Invent-konference på lige så mange år.

Denne gang deltager mere end 60.000 mennesker på kæmpekonferencen, der som resten af AWS har haft vildt vokseværk i de seneste år.

Det gælder også i Danmark.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Løsningsarkitekt til Kontoret Udviklingsprojekter i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S