AWS investerer heftigt i Danmark: "Vi er superfleksible og super-hurtige. Vi er der, når kunderne har behovet"

Interview, AWS re:Invent 2019, Las Vegas: AWS vokser kraftigt i Danmark, hvor selskabet investerer stort i at følge med efterspørgslen og blot to år efter åbningen har pladsproblemer. "Vi ser nu klart, at enterprisevirksomhederne for alvor er ved at komme i gang med cloud," siger nordisk topchef, Guido Bartels.

Artikel top billede

(Foto: Dan jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs stort interview med AWS' nordiske topchef Guido Bartels.
  • Læs om AWS særegne approach til de nordiske kunder.
  • Læs hvorfor der er bestemte spørgsmål, som Guido Bartels bare ikke vil svare på (for det spørger vi ham om)
  • Læs om AWS fremtidsplaner.
1.578
8 min
AWS re:Invent 2019, Las Vegas: AWS opruster kraftigt i Danmark og de øvrige nordiske lande.

Der er ifølge topchef for AWS' nordiske forretning, hollænderen Guido Bartels, rigtigt godt gang i den danske forretning.

Faktisk står han i en situation, hvor der i den seneste tid er blevet ansat så mange folk i alle de fem kontorer, som AWS har i Norden, at der lige nu faktisk er pladsproblemer alle steder.

“På den måde er vi jo faktisk en stor startup,” siger han, da Computerworld møder ham i Las Vegas, hvor AWS i disse dage afvikler den ottende AWS re:Invent-konference på lige så mange år.

Denne gang deltager mere end 60.000 mennesker på kæmpekonferencen, der som resten af AWS har haft vildt vokseværk i de seneste år.

Det gælder også i Danmark.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S