AWS investerer heftigt i Danmark: "Vi er superfleksible og super-hurtige. Vi er der, når kunderne har behovet"

Interview, AWS re:Invent 2019, Las Vegas: AWS vokser kraftigt i Danmark, hvor selskabet investerer stort i at følge med efterspørgslen og blot to år efter åbningen har pladsproblemer. "Vi ser nu klart, at enterprisevirksomhederne for alvor er ved at komme i gang med cloud," siger nordisk topchef, Guido Bartels.

Artikel top billede

(Foto: Dan jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs stort interview med AWS' nordiske topchef Guido Bartels.
  • Læs om AWS særegne approach til de nordiske kunder.
  • Læs hvorfor der er bestemte spørgsmål, som Guido Bartels bare ikke vil svare på (for det spørger vi ham om)
  • Læs om AWS fremtidsplaner.
1.578
8 min
AWS re:Invent 2019, Las Vegas: AWS opruster kraftigt i Danmark og de øvrige nordiske lande.

Der er ifølge topchef for AWS' nordiske forretning, hollænderen Guido Bartels, rigtigt godt gang i den danske forretning.

Faktisk står han i en situation, hvor der i den seneste tid er blevet ansat så mange folk i alle de fem kontorer, som AWS har i Norden, at der lige nu faktisk er pladsproblemer alle steder.

“På den måde er vi jo faktisk en stor startup,” siger han, da Computerworld møder ham i Las Vegas, hvor AWS i disse dage afvikler den ottende AWS re:Invent-konference på lige så mange år.

Denne gang deltager mere end 60.000 mennesker på kæmpekonferencen, der som resten af AWS har haft vildt vokseværk i de seneste år.

Det gælder også i Danmark.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S