"Min kone og jeg giver 22.000 kroner om måneden for en to-værelses lejlighed. Og det er rent faktisk en fornuftig husleje"

"Mine kone og jeg giver 22.000 kroner om måneden for en to-værelses lejlighed i Haight Ashbury-kvarteret. Og det er rent faktisk en fornuftig husleje i dag på grund af lejeloft."

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Premium Kun for abonnenter
Jeg har boet herovre i over 12 år. Og har også fået dobbelt statsborgerskab.

Når man bor her, så opdager man, at der er ikke ét San Francisco. Byen er forholdsvis kompakt, men er strikket sammen af nogle unikke nabolag, der byder på vidt forskellige oplevelser. Og ja, i et par af dem føler du dig måske ikke helt sikker om aftenen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job