Avis: Sikkerhedsfirmaet Avast videresælger informationer om brugernes browser-vaner

Avast, der har mere end 400 millioner kunder, sælger data om brugernes adfærd og vaner på internettet videre til tredjepart. Ifølge Avasts direktør, Ondrej Vlcek, er der dog på ingen måder tale om en privacy-skandale.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

Det tjekkiske sikkerhedsfirma Avast med mere end 400 millioner kunder verden over sælger informationer om kundernes browser-historie og internetvaner videre.

Det har Avast gjort siden 2013.

Det skriver Forbes, som også beretter, at det har fået nogle til at kalde Avasts metoder for 'spyware', hvilket netop er, hvad sikkerhedsselskabet forsøger at beskytte kunderne mod.

Metoderne har ført til, at Mozilla og Opera har fjernet nogle udvidelser fra Avast i deres applikationsbutikker.

Læs også: Antivirus-leverandør ramt af hackerangreb: Medarbejder fik stjålet sine loginoplysninger

Avast: Det er ikke en privacy-skandale
Ifølge Avasts direktør, Ondrej Vlcek, er der dog på ingen måder tale om en privacy-skandale.

De kundeinformationer, som selskabet sælger, kan nemlig ikke spores tilbage til individuelle brugere, bedyrer han.

Han forklarer, at Avast indsamler brugernes internet-aktivitet via selskabets såkaldte browser-tilføjelsesprogrammer.

Men før det data lander på Avasts servere, bliver det filtreret for alle informationer, der kan afsløre enkeltpersoners identitet.

Herefter bliver alt data analyseret af Jumpshot - en virksomhed, der er 65 procent ejet af Avast, for til sidst at blive solgt videre.

Ondrej Vlcek pointerer, at det data, der bliver solgt videre, er indsigt i en større gruppe internetbrugeres vaner.

"For eksempel kan det vise en procentdel af besøgende, som kom fra et en hjemmeside til en anden. Det kan være brugbart for alle, der monitorerer en reklamekampagne," lyder det fra Avast-direktøren.

Han understreger, at selskabet ikke tillader, at annoncører eller tredjepart kan få adgang til data via Avast, der kan bruges til at målrette sig mod specifikke individer.

Læs også: Her er de bedste antivirus-programmer lige nu: Store kendte selskaber er ikke med i toppen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job