Avis: Sikkerhedsfirmaet Avast videresælger informationer om brugernes browser-vaner

Avast, der har mere end 400 millioner kunder, sælger data om brugernes adfærd og vaner på internettet videre til tredjepart. Ifølge Avasts direktør, Ondrej Vlcek, er der dog på ingen måder tale om en privacy-skandale.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

Det tjekkiske sikkerhedsfirma Avast med mere end 400 millioner kunder verden over sælger informationer om kundernes browser-historie og internetvaner videre.

Det har Avast gjort siden 2013.

Det skriver Forbes, som også beretter, at det har fået nogle til at kalde Avasts metoder for 'spyware', hvilket netop er, hvad sikkerhedsselskabet forsøger at beskytte kunderne mod.

Metoderne har ført til, at Mozilla og Opera har fjernet nogle udvidelser fra Avast i deres applikationsbutikker.

Læs også: Antivirus-leverandør ramt af hackerangreb: Medarbejder fik stjålet sine loginoplysninger

Avast: Det er ikke en privacy-skandale
Ifølge Avasts direktør, Ondrej Vlcek, er der dog på ingen måder tale om en privacy-skandale.

De kundeinformationer, som selskabet sælger, kan nemlig ikke spores tilbage til individuelle brugere, bedyrer han.

Han forklarer, at Avast indsamler brugernes internet-aktivitet via selskabets såkaldte browser-tilføjelsesprogrammer.

Men før det data lander på Avasts servere, bliver det filtreret for alle informationer, der kan afsløre enkeltpersoners identitet.

Herefter bliver alt data analyseret af Jumpshot - en virksomhed, der er 65 procent ejet af Avast, for til sidst at blive solgt videre.

Ondrej Vlcek pointerer, at det data, der bliver solgt videre, er indsigt i en større gruppe internetbrugeres vaner.

"For eksempel kan det vise en procentdel af besøgende, som kom fra et en hjemmeside til en anden. Det kan være brugbart for alle, der monitorerer en reklamekampagne," lyder det fra Avast-direktøren.

Han understreger, at selskabet ikke tillader, at annoncører eller tredjepart kan få adgang til data via Avast, der kan bruges til at målrette sig mod specifikke individer.

Læs også: Her er de bedste antivirus-programmer lige nu: Store kendte selskaber er ikke med i toppen

Læses lige nu

    Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

    Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

    Region Sjælland

    Jyske Bank

    Softwareudvikler - .NET/Cloud

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Java Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS