Bog: Biohacker vi menneskeheden ned i afgrunden?

Har man set den anbefalelsesværdige ”Inside Bill’s Brain – Decoding Bill Gates” på Netflix, vil man vide, at Microsoft-stifteren er en læsehest ud over det sædvanlige, og hans omfangsrige bogtaske er altid et kig værd. Ifølge Gates’ blog står ”Hacking Darwin: Genetic Engineering and the Future of Humanity” af Jamie Metzl p.t. på læselisten.

Artikel top billede

Har man set den anbefalelsesværdige ”Inside Bill’s Brain – Decoding Bill Gates” på Netflix, vil man vide, at Microsoft-stifteren er en læsehest ud over det sædvanlige, og hans omfangsrige bogtaske er altid et kig værd.

Ifølge Gates’ blog står ”Hacking Darwin: Genetic Engineering and the Future of Humanity” af Jamie Metzl p.t. på læselisten, og bogen har da også høstet betydelig ros i året der gik.

I Hacking Darwin: Genetic Engineering and the Future of Humanity” opridser Metzl, hvor langt man allerede er ved at være i arbejdet med at ”optimere” blandt andet menneskelige fostre samt skitserer, hvordan denne udvikling meget hurtigt kan løbe helt af sporet.

Det skyldes især, at mulighederne for at tweake det menneskelige genom udvikler sig i et så højt tempo, at de nødvendige etiske, moralske og politiske overvejelser slet ikke kan følge med.

Forfatteren gør sig derfor til talsmand for, at det globale samfund prioriterer at udvikle et fælles regelsæt for, hvordan man styrer udviklingen på en facon, der forhindrer at den løber helt af med os.

Det er ikke helt ulig de traktatsystemer, der blandt andet har til formål at hindre eller som minimum begrænse udbredelsen af kernevåben.

Metzl bygger ikke blot sine tanker og anbefalinger på videnskabelig spekulation, men trækker også på sin viden om internationale forhold fra en karriere som blandt andet geopolitisk ekspert, investor samt som tidligere rådgiver for administrationerne under hhv. præsident Bill Clinton og vicepræsident Joe Biden.

Hacking Darwin: Genetic Engineering and the Future of Humanity. Forfatter: Jamie Metzl. Sourcebooks

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job