Cityringen lukkes i 14 dage på grund af software-opdatering

Cityringen bliver lukket ned i to uger i januar. Det skyldes en software-opdatering.

Artikel top billede

Den nye metrolinje i København, Cityringen, der åbnede 29. september skal lukkes ned i sammenlagt 14 dage i januar på grund af software-opdateringer.

Metroens styresystemer skal nemlig opgraderes for, at linjen kan kobles sammen med den nye M4-linje til Nordhavn Station.

Det oplyser Metroselskabet i en orientering til Folketingets transportudvalg.

Derfor bliver der lukket ned for linjen i uge tre og uge fire i det nye år.

"Selskabet har således overvejet flere variationer af en løsning med
aften- og natlukning i otte timer, men er nået frem til, at en løsning med en fuld lukning i to uger samlet set vil give de mindste gener for passagererne. Denne lukning er planlagt at finde sted i januar 2020 – uge tre og fire," skriver Metroselskabet i orienteringen.

Det bliver oplyst i orienteringen til Folketinget, at nedlukingen skyldes hensynet til passagerernes sikkerhed.

"Da der er tale om store komplicerede software systemer, som er afgørende for passagerernes sikkerhed, forudsætter den nødvendige omstilling mellem det gamle og det nye styresystem, og tilbage, igen intensive sikkerhedsforanstaltninger," lyder det i orienteringen.

Læs også: Storage-leverandøren Hitachi kører train as a service-model i Københavns Metro

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Senior Legal Specialist

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Experienced SAP S/4HANA consultant - Business controlling

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    BDM Cisco Security

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S