Cityringen lukkes i 14 dage på grund af software-opdatering

Cityringen bliver lukket ned i to uger i januar. Det skyldes en software-opdatering.

Artikel top billede

Den nye metrolinje i København, Cityringen, der åbnede 29. september skal lukkes ned i sammenlagt 14 dage i januar på grund af software-opdateringer.

Metroens styresystemer skal nemlig opgraderes for, at linjen kan kobles sammen med den nye M4-linje til Nordhavn Station.

Det oplyser Metroselskabet i en orientering til Folketingets transportudvalg.

Derfor bliver der lukket ned for linjen i uge tre og uge fire i det nye år.

"Selskabet har således overvejet flere variationer af en løsning med
aften- og natlukning i otte timer, men er nået frem til, at en løsning med en fuld lukning i to uger samlet set vil give de mindste gener for passagererne. Denne lukning er planlagt at finde sted i januar 2020 – uge tre og fire," skriver Metroselskabet i orienteringen.

Det bliver oplyst i orienteringen til Folketinget, at nedlukingen skyldes hensynet til passagerernes sikkerhed.

"Da der er tale om store komplicerede software systemer, som er afgørende for passagerernes sikkerhed, forudsætter den nødvendige omstilling mellem det gamle og det nye styresystem, og tilbage, igen intensive sikkerhedsforanstaltninger," lyder det i orienteringen.

Læs også: Storage-leverandøren Hitachi kører train as a service-model i Københavns Metro

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S