Flere unge skal have en teknisk uddannelse: Folketinget sætter 102 millioner kroner af kampagne

En ny bevilling på 102 millioner kroner skal sikre, at der bliver uddannelse flere it-specialister.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen. (Foto: Christoffer Lund-Hansen)

En ekstra bevilling på 102 millioner skal sikre, at flere unge i fremtiden kan blive optaget på en teknisk uddannelse.

Det står klart efter, at regeringen og partierne Radikale Venstre, Socialistisk Folkeparti, Enhedslisten, Alternativet, Dansk Folkeparti, Det Konservative Folkeparti og Liberal Alliance er blevet enige om en bevillingsreform, der skal øge optaget på de såkaldte STEM-uddannelser.

STEM er en sammentrækning af science- technologi, engineering, matchematics.

”Det er rigtig godt, at vi nu kan optage flere kvalificerede ansøgere til STEM-uddannelserne i hele landet. Det har været et stort ønske for uddannelsesinstitutionerne og erhvervslivet. Det øgede optag kan bidrage til, at vi får adgang til kvalificeret arbejdskraft. Og vi kan samtidig få flere nyuddannede, der har de kompetencer, der er nødvendige for at lykkes med den grønne omstilling,” siger uddannelses- og forskningsminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) ifølge en pressemeddelelse.

Fordeles mellem institutioner

I perioden 2017 og 2019 er der ifølge Uddannelses- og Forskningsministeriet blevet afvist mere end 800 kvalificerede ansøgere.

De nye midler bliver nu fordelt mellem de uddannelser, der har måtte afvise kvalificerede ansøgere.

”STEM-uddannelserne er kendetegnet ved, at de nyuddannede kommer lettere i job end på mange andre uddannelser. Derfor er det ærgerligt, når en ansøger, som lever op til alle adgangskravene, bliver afvist alene, fordi der ikke er pladser nok på en uddannelse. Det gør vi nu noget ved,” siger Ane Halsboe-Jørgensen ifølge pressemeddelelsen.

Undersøgelser har tidligere vist, at Danmark i stor stil vil komme til mange it-specialister og andre kandidater fra tekniske uddannelser.

Eksempelvis har en prognose fra ingeniørforeningen IDA vist, at der i 2030 vil mangle 19.000 it-specialister, mens der allerede i 2025 vil mangle 6.500 ingeniører og 3500 naturvidenskabelige kandidater.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S