Flere unge skal have en teknisk uddannelse: Folketinget sætter 102 millioner kroner af kampagne

En ny bevilling på 102 millioner kroner skal sikre, at der bliver uddannelse flere it-specialister.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen. (Foto: Christoffer Lund-Hansen)

En ekstra bevilling på 102 millioner skal sikre, at flere unge i fremtiden kan blive optaget på en teknisk uddannelse.

Det står klart efter, at regeringen og partierne Radikale Venstre, Socialistisk Folkeparti, Enhedslisten, Alternativet, Dansk Folkeparti, Det Konservative Folkeparti og Liberal Alliance er blevet enige om en bevillingsreform, der skal øge optaget på de såkaldte STEM-uddannelser.

STEM er en sammentrækning af science- technologi, engineering, matchematics.

”Det er rigtig godt, at vi nu kan optage flere kvalificerede ansøgere til STEM-uddannelserne i hele landet. Det har været et stort ønske for uddannelsesinstitutionerne og erhvervslivet. Det øgede optag kan bidrage til, at vi får adgang til kvalificeret arbejdskraft. Og vi kan samtidig få flere nyuddannede, der har de kompetencer, der er nødvendige for at lykkes med den grønne omstilling,” siger uddannelses- og forskningsminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) ifølge en pressemeddelelse.

Fordeles mellem institutioner

I perioden 2017 og 2019 er der ifølge Uddannelses- og Forskningsministeriet blevet afvist mere end 800 kvalificerede ansøgere.

De nye midler bliver nu fordelt mellem de uddannelser, der har måtte afvise kvalificerede ansøgere.

”STEM-uddannelserne er kendetegnet ved, at de nyuddannede kommer lettere i job end på mange andre uddannelser. Derfor er det ærgerligt, når en ansøger, som lever op til alle adgangskravene, bliver afvist alene, fordi der ikke er pladser nok på en uddannelse. Det gør vi nu noget ved,” siger Ane Halsboe-Jørgensen ifølge pressemeddelelsen.

Undersøgelser har tidligere vist, at Danmark i stor stil vil komme til mange it-specialister og andre kandidater fra tekniske uddannelser.

Eksempelvis har en prognose fra ingeniørforeningen IDA vist, at der i 2030 vil mangle 19.000 it-specialister, mens der allerede i 2025 vil mangle 6.500 ingeniører og 3500 naturvidenskabelige kandidater.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

SOS International

Principal Solution Architect

Midtjylland

Styrelsen For It og Læring

Security & Compliance Operations Specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en incident og problem manager til DeMars (SAP) i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S