Artikel top billede

(Foto: iStockphoto/Lisa Klumpp)

Undervisningsministeren vil have færre iPads i undervisningen: Digitaliseringen er gået for vidt

Digitaliseringen i folkeskolen er gået for vidt, lyder det fra undervisningsminister Pernille Rosenkranz-Theil (S), der nu vil have flere fysiske bøger i undervisningen

Eleverne i den danske folkeskole skal i fremtiden møde flere bøger og færre skærme i undervisningen.

Det fortæller undervisningsminister Pernille Rosenkranz-Theil (S) til Politiken.

Ifølge hende er der opstået en tendens, hvor skolerne begynder at kassere de fysiske bøger og samtidg ser iPaden som et universalmiddel i undervisningen.

”Der er brug for almindelig sund fornuft, når det gælder digitalisering. Der er vi måske blevet lige lovlig begejstrede ved tanken om, hvor smart digitaliseringen er. Det er den måske ikke alligevel,” siger Pernille Rosenkranz-Theil til Politiken.

For at sikre, at der i fremtiden kommer en bedre balance i brugen af digitale læremidler og fysiske bøger, vil undervisningsministeren ifølge Politiken nu indkalde repræsentanter fra både Kommunernes Landsforening samt for it-udbyderne til et møde.

Læs også: Kom indenfor i "folkeskolens" top-moderne it-laboratorium: Her skal fremtidens lærere uddannes




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere