Apple, Google og Amazon går sammen om helt ny standard

En ny standard skal sikre, at smarthome-udstyr fra verdens store giganter i fremtiden kan tale bedre med hinanden.

Artikel top billede

Apple, Google og Amazon vil i fællesskab udvikle en ny standard til smarthome-udstyr, der skal sikre, at giganternes produkter i fremtiden bedre kan tale sammen.

Projektet få navnet Connected Home over IP, som også vil få opbakning fra sammenslutningen Zigbee Alliance.

Det bliver oplyst i en pressemeddelelse.

Zigbee Alliancetæller blandt andet også møbelgiganten Ikea, Samsung og Signify.

Skal spille sammen med Alexa og Siri

Målet med den nye standard bliver at gøre det lettere for producenter at skabe produkter, der er kompatible med smarthome produkter samt digitale assistenter som Alexa, Siri og Google Assistant.

Det er endnu uvist, hvornår de første produkter, som understøtter standarden vil blive lanceret. Men det ventes, at selskaberne i løbet af det kommende år vil fremlægge det første open source-materiale om projektet.

Ifølge det amerikanske CNBC vil den nye standard i første omgang blive udbredt til smarthone-løsninger med fokus på sikkerhed. Det gælder eksempelvis røglarmer, smart-låse og indbrudsalarmer.

Læs også: Det vælter frem med produktnyheder fra Amazon: Propper Alexa ind alt muligt

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    LB Forsikring

    Digital Performance & CRO Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Telekommunikationsingeniør til Afdeling for Elektronisk Indhentning

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos