Apple, Google og Amazon går sammen om helt ny standard

En ny standard skal sikre, at smarthome-udstyr fra verdens store giganter i fremtiden kan tale bedre med hinanden.

Artikel top billede

Apple, Google og Amazon vil i fællesskab udvikle en ny standard til smarthome-udstyr, der skal sikre, at giganternes produkter i fremtiden bedre kan tale sammen.

Projektet få navnet Connected Home over IP, som også vil få opbakning fra sammenslutningen Zigbee Alliance.

Det bliver oplyst i en pressemeddelelse.

Zigbee Alliancetæller blandt andet også møbelgiganten Ikea, Samsung og Signify.

Skal spille sammen med Alexa og Siri

Målet med den nye standard bliver at gøre det lettere for producenter at skabe produkter, der er kompatible med smarthome produkter samt digitale assistenter som Alexa, Siri og Google Assistant.

Det er endnu uvist, hvornår de første produkter, som understøtter standarden vil blive lanceret. Men det ventes, at selskaberne i løbet af det kommende år vil fremlægge det første open source-materiale om projektet.

Ifølge det amerikanske CNBC vil den nye standard i første omgang blive udbredt til smarthone-løsninger med fokus på sikkerhed. Det gælder eksempelvis røglarmer, smart-låse og indbrudsalarmer.

Læs også: Det vælter frem med produktnyheder fra Amazon: Propper Alexa ind alt muligt

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Everllence

Data Engineer

Københavnsområdet

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

IT Business Analyst

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems