Apple, Google og Amazon går sammen om helt ny standard

En ny standard skal sikre, at smarthome-udstyr fra verdens store giganter i fremtiden kan tale bedre med hinanden.

Artikel top billede

Apple, Google og Amazon vil i fællesskab udvikle en ny standard til smarthome-udstyr, der skal sikre, at giganternes produkter i fremtiden bedre kan tale sammen.

Projektet få navnet Connected Home over IP, som også vil få opbakning fra sammenslutningen Zigbee Alliance.

Det bliver oplyst i en pressemeddelelse.

Zigbee Alliancetæller blandt andet også møbelgiganten Ikea, Samsung og Signify.

Skal spille sammen med Alexa og Siri

Målet med den nye standard bliver at gøre det lettere for producenter at skabe produkter, der er kompatible med smarthome produkter samt digitale assistenter som Alexa, Siri og Google Assistant.

Det er endnu uvist, hvornår de første produkter, som understøtter standarden vil blive lanceret. Men det ventes, at selskaberne i løbet af det kommende år vil fremlægge det første open source-materiale om projektet.

Ifølge det amerikanske CNBC vil den nye standard i første omgang blive udbredt til smarthone-løsninger med fokus på sikkerhed. Det gælder eksempelvis røglarmer, smart-låse og indbrudsalarmer.

Læs også: Det vælter frem med produktnyheder fra Amazon: Propper Alexa ind alt muligt

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Csis Security Group A/S

Sales Executive

Københavnsområdet

Banedanmark

Bliv Graduate i IT-Infrastrukturudvikling

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect