VMware gennemfører milliardopkøb af Pivotal

Til en pris på cirka 18 milliarder kroner har VMware nu gennemført opkøbet af cloud-selskabet Pivotal Software. Opkøbet skal styrke VMwares fremstød, når det kommer til kunbernetes og forretningen for cloud-applikationer.

Artikel top billede

Billede: Alexander Haslund.

VMware har netop annonceret, at selskabet nu officielt har gennemført opkøbet af cloud-selskabet Pivotal Software.

Prisen hedder 2,7 milliarder dollars svarende til omkring 18 milliarder kroner.

Det skriver Zdnet.

I forbindelse med opkøbet har VMware oprettet en ny enhed, der skal være ansvarlig for VMwares forretningen for cloud-native applikationer.

Den nye forretningsenhed er ifølge CEO Pat Gelsinger en kombination af VMwares og Pivotals cloud-applikationskompetencer.

Læs også: VMware køber cloud-selskaber for 40 milliarder kroner: Dell spiller vigtig rolle i kulissen

Opkøbet er samtidig et centralt led i VMwares bestræbelser på at blive den førende spiller inden for kubernetes.

"Da Pivotal nu er en del af VMware, vil vi gerne takke ledelsen hos Pivotal for at have bygget et fantastisk firma. Sammen er vi klar til at blive den førende virksomhed, der muliggør kubernetes på baggrund af en dyb forståelse af både drift og udvikling," lyder det fra Pat Gelsinger ifølge Zdnet.

Led i offensiv strategi

VMware har over de seneste år været særdeles aktiv på opkøbsfronten.

Selskabet har siden 2009 købt næsten 50 virksomheder.

Den offensive strategi er et led i at omstille VMware til at blive en central leverandør, når det kommer til at binde kundernes cloud-landskaber smartere sammen.

Det strategiske retningsskifte skal gøre VMware til mere end en leverandør af virtualisering og softwaredefineret datacenter, lød det fra Pat Gelsinger i hans keynote til VMworld2019 i Barcelona i november,

"Simpelt sagt er vi her for at hjælpe dig med at bygge, drifte, håndtere, forbinde og sikre ethvert cloud-miljø."

Læs mere om det her: Har købt 48 virksomheder på 10 år: Sådan er VMware i gang med at forandre hele forretningen

Læs også: VMware-boss åbner med kæmpe keynote i Barcelona: "Siden Java og virtuelle maskiner har vi ikke set en teknologi, der er så kritisk som kubernetes"

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen