Bog: Opfølger til Pikettys nyklassiker på vej

Den franske økonom Thomas Pikettys nye bog ”Kapital og ideologi” udkommer i det nye år på dansk.

Artikel top billede

Thomas Pikettys ”Kapitalen i det 21. århundrede”, som udkom i 2013, blev – i nogle kredse – kaldt en af årtusindets foreløbigt vigtigste bøger.

I bogen stillede den franske økonom skarpt på velstand og ulighed i den vestlige verden i de sidste 200 år.

Derudover kom Piketty med nye banebrydende forslag til, hvordan uligheden kan mindskes.

Piketty formåede med ”Kapitalen i det 21. århundrede” at skabe en massiv debat om ulighed, som fortsætter den dag i dag.

Og i oktober udgav han på fransk den længe ventede opfølger ”Capitale et idéologie”, som i det nye år udgives på dansk under titlen ”Kapital og ideologi”.

I den nye bog analyserer Piketty forholdet mellem ulighed og ideologi.

Med historiske briller kigger han tilbage og undersøger, hvordan forskellige ideologier har sået og opretholdt ulighed igennem tiden.

Piketty argumenterer for, at økonomien ikke er en naturlov. Den er et resultat af valg og reaktioner på historiens gang.

For eksempel er den stigende ulighed i verden siden 1980’erne delvist opstået som en reaktion imod kommunismen.

I bogen kommer Piketty med en række forslag til, hvordan samfundet kan imødegå uligheden.

De vil uden tvivl blive diskuteret, lovprist og kritiseret vidt og bredt i de kommende år, og om man er enig med forfatteren eller ej, så vil ”Kapital og ideologi” formentlig blive en af de bøger, der kommer til at give genlyd i 2020.

Kapital og ideologi. Forfatter: Thomas Piketty (på dansk ved Agnete Stjernfelt, Per Bundgaard og Niels Ivar Larsen). Belknap Press.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job