Test: Jabra har skrumpet sit headset med 20 procent - nu er Elite 75t bluetooth-kongen

Test: Jabra har skrumpet det populære bluetooth-headset og endt med efterfølgeren Jabra Elite 75t. Det minimale headset tilbyder god batterilevetid, god lyd og flot design - men der er også en bagside.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Jeg har været begejstret bruger af Jabras 65t in-ear høretelefoner som makker til min iPhone siden lanceringen i starten af 2018.

Batterilevetiden var god, sportsudgaven Active var vandtæt nok til, at mine løbeture i det danske klima ikke var en afskedstur og lyden var - efter lidt justeringer i den medfølgende apps equalizer - bedre end de fleste andre mærkers.

Derfor har ungerne fået lov til at ekspropriere mine Airpods.

For med Jabra 65t kunne jeg nemt justere lydstyrken, skifte frem og tilbage mellem numrene, pause og alle de andre ting som Apples minimalistiske enheder ikke kunne.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse