Huawei nærmer sig skæbnedag: Amerikansk handelskammer sætter slutdato for indsigelser

Nedtællingen er i gang for den kinesiske tech-gigant Huawei, som nu har fire uger til at indsende indsigelser til at amerikansk forbud.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Det amerikanske handelskammer, US Federal Communications Commission giver de to kinesiske tech-giganter Huawei og ZTE fire uger til at komme med indsigelser mod en verserende sortlistning.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Disse indsigelser vil blive vurderet af FCC-myndigheden, forud for en stadsfæstelse af dommen, som er appelleret af Huawei.

Det sker efter at selvsamme myndighed i begyndelsen af december 2019 stemplede flere kinesiske virksomheder som værende en trussel mod landets sikkerhed.

Denne afgørelse betyder, at amerikanske teleudbydere vil blive afskåret fra at søge statsstøtte for over 57 milliarder kroner.

Milliardtilskuddet, den såkaldte 'Universal Service fund', fra den amerikanske regering er tænkt som en pulje, der skal dække de amerikanske teleselskabers omkostninger ved at pille udstyr fra Huawei og ZTE ud af deres netværk

“Vi er nødt til at sikre, at vores netværk ikke skader den nationale sikkerhed, truer vores økonomiske sikkerhed og underminerer vores værdier,” lød det i oktober 2019 fra FCC's formand, Ajit Pai.

Læs også: Huawei udfordrer amerikanske telemyndigheder i retten

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Data engineer til PET

Københavnsområdet

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Sektionsleder til IT Porteføljestyring i PET

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S