Huawei nærmer sig skæbnedag: Amerikansk handelskammer sætter slutdato for indsigelser

Nedtællingen er i gang for den kinesiske tech-gigant Huawei, som nu har fire uger til at indsende indsigelser til at amerikansk forbud.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Det amerikanske handelskammer, US Federal Communications Commission giver de to kinesiske tech-giganter Huawei og ZTE fire uger til at komme med indsigelser mod en verserende sortlistning.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Disse indsigelser vil blive vurderet af FCC-myndigheden, forud for en stadsfæstelse af dommen, som er appelleret af Huawei.

Det sker efter at selvsamme myndighed i begyndelsen af december 2019 stemplede flere kinesiske virksomheder som værende en trussel mod landets sikkerhed.

Denne afgørelse betyder, at amerikanske teleudbydere vil blive afskåret fra at søge statsstøtte for over 57 milliarder kroner.

Milliardtilskuddet, den såkaldte 'Universal Service fund', fra den amerikanske regering er tænkt som en pulje, der skal dække de amerikanske teleselskabers omkostninger ved at pille udstyr fra Huawei og ZTE ud af deres netværk

“Vi er nødt til at sikre, at vores netværk ikke skader den nationale sikkerhed, truer vores økonomiske sikkerhed og underminerer vores værdier,” lød det i oktober 2019 fra FCC's formand, Ajit Pai.

Læs også: Huawei udfordrer amerikanske telemyndigheder i retten

Annonce

Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S