Dansk Microsoft-direktør til tops i europæisk forretning: "Jeg er super glad for min nye stilling. Det er vanvittigt spændende at arbejde mere internationalt"

Interview: I begyndelsen af året forlod Frederik Braun Microsofts danske ledelse til fordel for en nyoprettet stilling i selskabets vesteuropæiske forretning. Her fortæller han om sit nye job, der vil indebærer en del tid på vingerne og et hyppigt brug af Microsoft Teams.

Artikel top billede

Frederik Braun, COO i Microsoft Vesteuropa. Pr-foto. (Foto: Copyright: Anne Mie Dreves / Anne Mie Dreves)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i Frederik Brauns nye stilling
  • Hvilke ansvarområder han får
  • Hvem han skal referere til
742
3:45 min
Da kalenderen viste 2020 begyndte et nyt kapitel for Frederik Braun.

Arbejdspladsen var den samme, men stillingen spritny.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    SOS International

    Platform Engineer – Team Lead

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job