Planetarium: Zoom helt ind på Andromeda-galaksen

Planetarium i København har den 22. januar temaaften om galakser, hvor man blandt andet kan komme lidt tættere på Andromeda-galaksen.

Artikel top billede

Andromeda-galaksen, som befinder sig i stjernebilledet Andromeda, er den største af galakserne i vores egen Mælkevejs nabolag.

Selvom den befinder sig 2,5 millioner lysår fra Jorden, kan vi på en mørk nat se den herfra uden at bruge en kikkert.

Faktisk er Andromeda-galaksen det fjerneste himmellegeme, som vi kan se med det blotte øje her fra planeten.

I vintermånederne er der særligt gode muligheder for at beskue galaksen. Det skyldes dels de mørke nætter, dels at stjernebilledet står særligt højt på himlen på denne tid af året.

Om aftenen den 22. januar stiller Planetarium sine store teleskoper til rådighed, så man kan få et helt detaljeret billede af galaksen. Med de avancerede teleskoper står dens spiralarme, gasskyer og støvbånd helt skarpt.

Senere på aftenen kan man blive endnu klogere på galakser, når Peter Laursen, som er postdoc ved universitetet i Oslo, holder foredrag. Peter Laursen vil blandt andet komme ind på, hvordan galakser bliver dannet, hvad de består af, og hvad der adskiller dem fra hinanden.

Fakta: Observationen af Andromeda afholdes 22. januar fra kl. 18-19.45 på Planetarium, Gl. Kongevej 10 i København. Deltagelse er gratis og kræver heller ikke entrébillet, men observationen er afhængig af vejrforholdene, så hold dig opdateret på Planetariums hjemmeside. Foredraget med Peter Laursen koster 195,- (billetter kan ikke reserveres i forvejen).

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos