Planetarium: Zoom helt ind på Andromeda-galaksen

Planetarium i København har den 22. januar temaaften om galakser, hvor man blandt andet kan komme lidt tættere på Andromeda-galaksen.

Artikel top billede

Andromeda-galaksen, som befinder sig i stjernebilledet Andromeda, er den største af galakserne i vores egen Mælkevejs nabolag.

Selvom den befinder sig 2,5 millioner lysår fra Jorden, kan vi på en mørk nat se den herfra uden at bruge en kikkert.

Faktisk er Andromeda-galaksen det fjerneste himmellegeme, som vi kan se med det blotte øje her fra planeten.

I vintermånederne er der særligt gode muligheder for at beskue galaksen. Det skyldes dels de mørke nætter, dels at stjernebilledet står særligt højt på himlen på denne tid af året.

Om aftenen den 22. januar stiller Planetarium sine store teleskoper til rådighed, så man kan få et helt detaljeret billede af galaksen. Med de avancerede teleskoper står dens spiralarme, gasskyer og støvbånd helt skarpt.

Senere på aftenen kan man blive endnu klogere på galakser, når Peter Laursen, som er postdoc ved universitetet i Oslo, holder foredrag. Peter Laursen vil blandt andet komme ind på, hvordan galakser bliver dannet, hvad de består af, og hvad der adskiller dem fra hinanden.

Fakta: Observationen af Andromeda afholdes 22. januar fra kl. 18-19.45 på Planetarium, Gl. Kongevej 10 i København. Deltagelse er gratis og kræver heller ikke entrébillet, men observationen er afhængig af vejrforholdene, så hold dig opdateret på Planetariums hjemmeside. Foredraget med Peter Laursen koster 195,- (billetter kan ikke reserveres i forvejen).

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos