Artikel top billede

Planetarium: Zoom helt ind på Andromeda-galaksen

Planetarium i København har den 22. januar temaaften om galakser, hvor man blandt andet kan komme lidt tættere på Andromeda-galaksen.

Andromeda-galaksen, som befinder sig i stjernebilledet Andromeda, er den største af galakserne i vores egen Mælkevejs nabolag.

Selvom den befinder sig 2,5 millioner lysår fra Jorden, kan vi på en mørk nat se den herfra uden at bruge en kikkert.

Faktisk er Andromeda-galaksen det fjerneste himmellegeme, som vi kan se med det blotte øje her fra planeten.

I vintermånederne er der særligt gode muligheder for at beskue galaksen. Det skyldes dels de mørke nætter, dels at stjernebilledet står særligt højt på himlen på denne tid af året.

Om aftenen den 22. januar stiller Planetarium sine store teleskoper til rådighed, så man kan få et helt detaljeret billede af galaksen. Med de avancerede teleskoper står dens spiralarme, gasskyer og støvbånd helt skarpt.

Senere på aftenen kan man blive endnu klogere på galakser, når Peter Laursen, som er postdoc ved universitetet i Oslo, holder foredrag. Peter Laursen vil blandt andet komme ind på, hvordan galakser bliver dannet, hvad de består af, og hvad der adskiller dem fra hinanden.

Fakta: Observationen af Andromeda afholdes 22. januar fra kl. 18-19.45 på Planetarium, Gl. Kongevej 10 i København. Deltagelse er gratis og kræver heller ikke entrébillet, men observationen er afhængig af vejrforholdene, så hold dig opdateret på Planetariums hjemmeside. Foredraget med Peter Laursen koster 195,- (billetter kan ikke reserveres i forvejen).




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere