Han er it-chef for 116 bagerforretninger – og flere er på vej: "Mit job er at lave skalerbar it, så vi altid er klar til at udvide, hvis vi ønsker det. Vi er i ekspansionsmode"

Interview: Lagkagehuset er i sprudlende vækst, og den skal fortsætte i de kommende år. Derfor skal it-chef Chris Løvenholdt Antonsen skabe et skalerbart it-landskab, der kan understøtte forretningens voldsomme vækstridt. Få indblik i hvordan han griber det an her.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvordan Chris Løvenholdt Antonsen skaber en skalerbar it-afdeling klar til sprudlende vækst
  • Læs hvorfor halvdelen af it-afdelingen hos Lagkagehuset består af eksterne konsulenter
  • Bliv klogere på it-chefens swap-strategi
  • Find ud af hvordan en tekniker dækker alle Lagkagehusets forretninger i Jylland og halvdelen af Fyn
  • Få en status på hvor langt bagerkæden er på rejsen mod skyen
1.795
9 min
Lagkagehuset har haft vokseværk i de seneste år.

Den danske bagerkæde har i dag 116 bagerforretninger, herunder 38 bagerier, fordelt på tre kontinenter.

Udover 102 butikker i Danmark har Lagkagehuset også 11 forretninger i London og tre på Manhattan i New York.

Men brød- og kageimperiet stopper langt fra der.

It-chef Chris Løvenholdt Antonsen har nemlig fået til at opgave at skabe en it-infrastruktur, der er gearet til yderligere vækst.

Det fortæller han til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S