Han er it-chef for 116 bagerforretninger – og flere er på vej: "Mit job er at lave skalerbar it, så vi altid er klar til at udvide, hvis vi ønsker det. Vi er i ekspansionsmode"

Interview: Lagkagehuset er i sprudlende vækst, og den skal fortsætte i de kommende år. Derfor skal it-chef Chris Løvenholdt Antonsen skabe et skalerbart it-landskab, der kan understøtte forretningens voldsomme vækstridt. Få indblik i hvordan han griber det an her.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvordan Chris Løvenholdt Antonsen skaber en skalerbar it-afdeling klar til sprudlende vækst
  • Læs hvorfor halvdelen af it-afdelingen hos Lagkagehuset består af eksterne konsulenter
  • Bliv klogere på it-chefens swap-strategi
  • Find ud af hvordan en tekniker dækker alle Lagkagehusets forretninger i Jylland og halvdelen af Fyn
  • Få en status på hvor langt bagerkæden er på rejsen mod skyen
1.795
9 min
Lagkagehuset har haft vokseværk i de seneste år.

Den danske bagerkæde har i dag 116 bagerforretninger, herunder 38 bagerier, fordelt på tre kontinenter.

Udover 102 butikker i Danmark har Lagkagehuset også 11 forretninger i London og tre på Manhattan i New York.

Men brød- og kageimperiet stopper langt fra der.

It-chef Chris Løvenholdt Antonsen har nemlig fået til at opgave at skabe en it-infrastruktur, der er gearet til yderligere vækst.

Det fortæller han til Computerworld.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech-studentermedhjælpere i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS