Han er it-chef for 116 bagerforretninger – og flere er på vej: "Mit job er at lave skalerbar it, så vi altid er klar til at udvide, hvis vi ønsker det. Vi er i ekspansionsmode"

Interview: Lagkagehuset er i sprudlende vækst, og den skal fortsætte i de kommende år. Derfor skal it-chef Chris Løvenholdt Antonsen skabe et skalerbart it-landskab, der kan understøtte forretningens voldsomme vækstridt. Få indblik i hvordan han griber det an her.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvordan Chris Løvenholdt Antonsen skaber en skalerbar it-afdeling klar til sprudlende vækst
  • Læs hvorfor halvdelen af it-afdelingen hos Lagkagehuset består af eksterne konsulenter
  • Bliv klogere på it-chefens swap-strategi
  • Find ud af hvordan en tekniker dækker alle Lagkagehusets forretninger i Jylland og halvdelen af Fyn
  • Få en status på hvor langt bagerkæden er på rejsen mod skyen
1.795
9 min
Lagkagehuset har haft vokseværk i de seneste år.

Den danske bagerkæde har i dag 116 bagerforretninger, herunder 38 bagerier, fordelt på tre kontinenter.

Udover 102 butikker i Danmark har Lagkagehuset også 11 forretninger i London og tre på Manhattan i New York.

Men brød- og kageimperiet stopper langt fra der.

It-chef Chris Løvenholdt Antonsen har nemlig fået til at opgave at skabe en it-infrastruktur, der er gearet til yderligere vækst.

Det fortæller han til Computerworld.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Windows Server specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S