Danske e-handlende jubler over udsigten til ny dansk lov: "Det er 100 procent godt nyt"

Interview: Det er en positiv nyhed, at regeringen nu med en række initiativer i en ny vækstplan vil indføre mere kontrol med udenlandske varer, mener de danske internet-handlene. Nu mangler vi bare at få gjort noget med momsen, lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Dansk Erhverv)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor er regeringens nye vækstplan godt nyt for danske virksomheder
  • Hvorfor konkurrencen har været urimelig for danske erhvervsdrivende
  • De tre områder, der har skabt unfair konkurrence
  • Og hvorfor vi nok skal væbne os med tålmodighed, før der også er kommet styr på momsen
627
3:15 min
Erhvervsminister Simon Kollerup (S) fremlagde torsdag 21 punkter i regeringens nye vækstplan, som du finder her.

Blandt regeringens 21 initiativer bliver der lagt op til flere beføjelser i forbindelse med kontrol af varer på markedet, herunder kontrol af udenlandske virksomheders overholdelse af lovgivningen.

Og det er godt nyt for de danske web-butikker, mener Niels Ralund, direktør for Foreningen for Dansk Internet Handel (FDIH).

"Det er 100 procent godt nyt," siger han og fortsætter:

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT-servicedesk

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job