Danske Bank vil "investere markant" i digitalisering: Tilbyder 2.000 medarbejdere frivillig fratrædelse

Danske Bank har planer om at investere markant i at blive en mere "digital, enkel og effektiv bank". Derfor skal omkostningerne reduceres, og det sker nu ved at tilbyde 2000 medarbejdere frivillig fratrædelse.

Artikel top billede

Landets største bank, Danske Bank, har ambitioner om at blive endnu mere digitaliseret.

Det vil kræve betragtelige reduktioner af omkostningerne, og det skal ske via frivillige fratrædelser, som banken har tilbudt 2000 af selskabets 11.000 medarbejdere.

Det skriver TV 2.

Anne Knøs, der er midlertidig HR-chef i Danske Bank, fortæller til TV 2 Business:

"Som led i vores plan for at blive en bedre bank har vi behov for at reducere omkostningerne, så vi blandt andet kan investere markant i at blive en endnu mere digital, enkel og effektiv bank."

Banken har allerede indført ansættelsesstop, og nu skal de frivillige fratrædelser også være med til at sænke omkostningerne.

Det drejer sig om ansatte i hovedkvarteret og en række stabsfunktioner, der er blevet tilbudt de frivillige fratrædelser. Medarbejderne har nu indtil 31. januar om at beslutte sig, om de vil tage imod tilbuddet eller ej.

Danske Bank vil dog ikke sætte tal på, hvor mange færre ansatte, der skal være i koncernen, lyder det.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland