Nordeas enorme it-sats skulle være klar i 2019 – nu er det udskudt

Storbankens nye it-kernebanksystem til ni milliarder kroner udskydes ind i det nye årti.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Målsætningen for Nordeas nye it-platform, der skulle betyde udskiftning i storbankens it-kernebanksystem, var at stå klar i 2019. Nu er det udskudt, skriver Børsen.

I stedet for at ramme sin oprindelige målsætning, vil Nordeas nye system være færdig i 2020 eller derefter, lyder det.

"Udviklingen af vores Core Banking-platform, som er en del af den overordnede it-transformation i Nordea, forløber efter planen. Siden starten af 2018 har vores finske privatkunder haft adgang til at åbne opsparings- og indlånskonti samt forbrugslån i det nye system. Nu er de samme produkter klar i resten af de nordiske lande – og vi kører derfor i øjeblikket tests på de produkter med vores medarbejdere, før vi gradvist ruller dem ud til kunderne," oplyser Nordea i en mail til mediet.

Systemet som leveres af software-selskabet Temenos, har været i udvikling siden 2015 havde til formål at fusionere systemer fra de fire forskellige banker, der i 1999 blev til Nordea, til et enkelt system.

Det nye it-system anslås af Nordea til at løbe op i ni milliarder kroner.

Læs også: Nordea indfører ny opbygning af digitaliserings-indsats efter digitaliseringschefens exit

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Fødevarestyrelsen

    DevOps-medarbejder til .NET løsninger

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse