Nordeas enorme it-sats skulle være klar i 2019 – nu er det udskudt

Storbankens nye it-kernebanksystem til ni milliarder kroner udskydes ind i det nye årti.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Målsætningen for Nordeas nye it-platform, der skulle betyde udskiftning i storbankens it-kernebanksystem, var at stå klar i 2019. Nu er det udskudt, skriver Børsen.

I stedet for at ramme sin oprindelige målsætning, vil Nordeas nye system være færdig i 2020 eller derefter, lyder det.

"Udviklingen af vores Core Banking-platform, som er en del af den overordnede it-transformation i Nordea, forløber efter planen. Siden starten af 2018 har vores finske privatkunder haft adgang til at åbne opsparings- og indlånskonti samt forbrugslån i det nye system. Nu er de samme produkter klar i resten af de nordiske lande – og vi kører derfor i øjeblikket tests på de produkter med vores medarbejdere, før vi gradvist ruller dem ud til kunderne," oplyser Nordea i en mail til mediet.

Systemet som leveres af software-selskabet Temenos, har været i udvikling siden 2015 havde til formål at fusionere systemer fra de fire forskellige banker, der i 1999 blev til Nordea, til et enkelt system.

Det nye it-system anslås af Nordea til at løbe op i ni milliarder kroner.

Læs også: Nordea indfører ny opbygning af digitaliserings-indsats efter digitaliseringschefens exit

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job