Nordeas enorme it-sats skulle være klar i 2019 – nu er det udskudt

Storbankens nye it-kernebanksystem til ni milliarder kroner udskydes ind i det nye årti.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Målsætningen for Nordeas nye it-platform, der skulle betyde udskiftning i storbankens it-kernebanksystem, var at stå klar i 2019. Nu er det udskudt, skriver Børsen.

I stedet for at ramme sin oprindelige målsætning, vil Nordeas nye system være færdig i 2020 eller derefter, lyder det.

"Udviklingen af vores Core Banking-platform, som er en del af den overordnede it-transformation i Nordea, forløber efter planen. Siden starten af 2018 har vores finske privatkunder haft adgang til at åbne opsparings- og indlånskonti samt forbrugslån i det nye system. Nu er de samme produkter klar i resten af de nordiske lande – og vi kører derfor i øjeblikket tests på de produkter med vores medarbejdere, før vi gradvist ruller dem ud til kunderne," oplyser Nordea i en mail til mediet.

Systemet som leveres af software-selskabet Temenos, har været i udvikling siden 2015 havde til formål at fusionere systemer fra de fire forskellige banker, der i 1999 blev til Nordea, til et enkelt system.

Det nye it-system anslås af Nordea til at løbe op i ni milliarder kroner.

Læs også: Nordea indfører ny opbygning af digitaliserings-indsats efter digitaliseringschefens exit

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job