Artikel top billede

Derfor kan mange danske virksomheder ikke bare skifte fra det pensionerede Windows 7 til Windows 10

Flere af landets virksomheder kan ikke bare opgradere fra Windows 7 til 10, lyder det fra selvstændig konsulent i markedet, der peger på, at industri- og produktionsindustrien især kæmper med opgraderingsproblematikken.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor kan specialsoftware spænde ben for opgradering til Windows 10
  • I disse industrier er der store problemer
  • Et bud på, hvor stort problemet er om et år
599
3 min
Det kan godt være, at Microsoft mener, at man skal få opgraderet gamle Windows-versioner til den nyeste Windows 10, men det er ikke så simpelt alle steder.

Mange af de softwareløsninger, som danske virksomheder bruger, er udviklet til tidligere operativsystemer, og det kan give store udfordringer, når Microsoft nu har lukket for Windows 7-opdateringer.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

André Rogaczewski efter stærkt regnskab: "Vi har noget, som er ekstremt relevant i den tid, som vi lever i"

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Stort antal servere sårbare over for alvorligt sikkerhedshul i SAP-system

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

IBM opretter ny konsulentenhed med fokus på Microsoft-teknologi: Samler 33.000 Microsoft-eksperter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Her er Microsofts fem vigtigste løfter til Europa: Vil modstå Trump og indsætte særlig europæisk bestyrelse

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Blæser til kamp for 30-timers arbejdsuge for danske it-folk