Derfor kan mange danske virksomheder ikke bare skifte fra det pensionerede Windows 7 til Windows 10

Flere af landets virksomheder kan ikke bare opgradere fra Windows 7 til 10, lyder det fra selvstændig konsulent i markedet, der peger på, at industri- og produktionsindustrien især kæmper med opgraderingsproblematikken.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor kan specialsoftware spænde ben for opgradering til Windows 10
  • I disse industrier er der store problemer
  • Et bud på, hvor stort problemet er om et år
599
3 min
Det kan godt være, at Microsoft mener, at man skal få opgraderet gamle Windows-versioner til den nyeste Windows 10, men det er ikke så simpelt alle steder.

Mange af de softwareløsninger, som danske virksomheder bruger, er udviklet til tidligere operativsystemer, og det kan give store udfordringer, når Microsoft nu har lukket for Windows 7-opdateringer.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Edlund A/S

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Vil du være med til at udvikle PET's ITSM-platform?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura