Japansk it-konsulenthus håndplukker tre danskere til at lede kæmpe global transformation

Japanske Monstar Lab, der ejer it-konsulenthuset Nodes, har udset sig tre danskere til at stå i spidsen for en global transformation, der skal samle selskabet i et digitalt konsulenthus, der skal konkurrere med de største på markedet. "Vi skal gennemføre en transformation over de næste 12 til 18 måneder," lyder det.

Artikel top billede

Andreas Straarup, forfremmet CCO hos japanske Monstar Lab. (Foto: info@frederikkenorgard.com)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Her er de tre danskere, der skal gennemføre kæmpe global transformation hos Monstar Lab
  • Hvad den nyudnævnte CCO hos Monstar Lab får som opgave
  • Ambitionerne for det nye it-konsulenthus
  • Hvilke konkurrenter man især holder øje med
1.145
5:45 min
Monstar Lab er måske ikke det mest velklingende navn på det danske marked.

Der er hverken tale om en energidrik eller legetøjsproducent, men derimod et japansk it-konsulenthus med fokus på softwareudvikling.

Selskabet købte det danskstiftede digitale konsulenthus Nodes i 2017 og er via en række andre opkøb nu vokset til 1.200 medarbejdere - heraf 800 udviklere - på 26 kontorer i 15 lande.

Nu er tiden moden til, at selskabet vil samle enhederne på tværs i en fælles global organisation, der skal kæmpe med om kundeprojekter med de største på markedet.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

SOS International

Cloud Native Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job