Japansk it-konsulenthus håndplukker tre danskere til at lede kæmpe global transformation

Japanske Monstar Lab, der ejer it-konsulenthuset Nodes, har udset sig tre danskere til at stå i spidsen for en global transformation, der skal samle selskabet i et digitalt konsulenthus, der skal konkurrere med de største på markedet. "Vi skal gennemføre en transformation over de næste 12 til 18 måneder," lyder det.

Artikel top billede

Andreas Straarup, forfremmet CCO hos japanske Monstar Lab. (Foto: info@frederikkenorgard.com)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Her er de tre danskere, der skal gennemføre kæmpe global transformation hos Monstar Lab
  • Hvad den nyudnævnte CCO hos Monstar Lab får som opgave
  • Ambitionerne for det nye it-konsulenthus
  • Hvilke konkurrenter man især holder øje med
1.145
5:45 min
Monstar Lab er måske ikke det mest velklingende navn på det danske marked.

Der er hverken tale om en energidrik eller legetøjsproducent, men derimod et japansk it-konsulenthus med fokus på softwareudvikling.

Selskabet købte det danskstiftede digitale konsulenthus Nodes i 2017 og er via en række andre opkøb nu vokset til 1.200 medarbejdere - heraf 800 udviklere - på 26 kontorer i 15 lande.

Nu er tiden moden til, at selskabet vil samle enhederne på tværs i en fælles global organisation, der skal kæmpe med om kundeprojekter med de største på markedet.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job