Japansk it-konsulenthus håndplukker tre danskere til at lede kæmpe global transformation

Japanske Monstar Lab, der ejer it-konsulenthuset Nodes, har udset sig tre danskere til at stå i spidsen for en global transformation, der skal samle selskabet i et digitalt konsulenthus, der skal konkurrere med de største på markedet. "Vi skal gennemføre en transformation over de næste 12 til 18 måneder," lyder det.

Artikel top billede

Andreas Straarup, forfremmet CCO hos japanske Monstar Lab. (Foto: info@frederikkenorgard.com)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Her er de tre danskere, der skal gennemføre kæmpe global transformation hos Monstar Lab
  • Hvad den nyudnævnte CCO hos Monstar Lab får som opgave
  • Ambitionerne for det nye it-konsulenthus
  • Hvilke konkurrenter man især holder øje med
1.145
5:45 min
Monstar Lab er måske ikke det mest velklingende navn på det danske marked.

Der er hverken tale om en energidrik eller legetøjsproducent, men derimod et japansk it-konsulenthus med fokus på softwareudvikling.

Selskabet købte det danskstiftede digitale konsulenthus Nodes i 2017 og er via en række andre opkøb nu vokset til 1.200 medarbejdere - heraf 800 udviklere - på 26 kontorer i 15 lande.

Nu er tiden moden til, at selskabet vil samle enhederne på tværs i en fælles global organisation, der skal kæmpe med om kundeprojekter med de største på markedet.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision