Japansk it-konsulenthus håndplukker tre danskere til at lede kæmpe global transformation

Japanske Monstar Lab, der ejer it-konsulenthuset Nodes, har udset sig tre danskere til at stå i spidsen for en global transformation, der skal samle selskabet i et digitalt konsulenthus, der skal konkurrere med de største på markedet. "Vi skal gennemføre en transformation over de næste 12 til 18 måneder," lyder det.

Artikel top billede

Andreas Straarup, forfremmet CCO hos japanske Monstar Lab. (Foto: info@frederikkenorgard.com)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Her er de tre danskere, der skal gennemføre kæmpe global transformation hos Monstar Lab
  • Hvad den nyudnævnte CCO hos Monstar Lab får som opgave
  • Ambitionerne for det nye it-konsulenthus
  • Hvilke konkurrenter man især holder øje med
1.145
5:45 min
Monstar Lab er måske ikke det mest velklingende navn på det danske marked.

Der er hverken tale om en energidrik eller legetøjsproducent, men derimod et japansk it-konsulenthus med fokus på softwareudvikling.

Selskabet købte det danskstiftede digitale konsulenthus Nodes i 2017 og er via en række andre opkøb nu vokset til 1.200 medarbejdere - heraf 800 udviklere - på 26 kontorer i 15 lande.

Nu er tiden moden til, at selskabet vil samle enhederne på tværs i en fælles global organisation, der skal kæmpe med om kundeprojekter med de største på markedet.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S