Mobil-apps tjente 2.000.000.000.000 kroner i 2019

I løbet af det forgangene år brugte verdens smartphone forbrugere over 2.000 milliarder kroner på apps. Det er det største beløb nogensinde.

Artikel top billede

Det er tilsyneladende en god forretning at udvikle en app til verdens smartphone-brugere.

I hvert fald tjente app-producenterne verden over 310 milliarder dollar, eller hvad der svarer til omkring 2.000 milliarder kroner på apps i 2019.

Det er den højeste omsætning nogensinde, skriver det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg.

Direkte betaling for apps udgør dog kun lige under halvdelen af omsætningen for verdens app-udviklere.

120 milliarder dollar kom nemlig direkte fra forbrugerne, mens de resterende 190 milliarder blev tjent gennem annoncer på de mange gratis apps.

Den bedste forretning var tilsyneladende mobilspil, der løb med 72 procent af den samlede omsætning, som brugerne betalte i løbet af hele sidste år.

iPhone-brugere køber flest spil

Blandt de to dominerende styresystemer til smartphones, Google og Apple, der er det sidstnævnte der trækker de fleste penge ind på betalte apps.

Ser man på omsætningen fra ikke-spil apps, så står Apple for 79 procent af omsætningen mens Googles Android software må nøjes med 21 procent. På begge platforme er det særligt abonnementer fra virksomheder som Tinder og Netflix, der trækker den største omsætning.

Ifølge Bloomberg er der samtidig intet, der tyder på at omsætningen fra mobile apps kommer til at falde de kommende år.

Tværtimod lyder forventningen, at indtjeningen fra apps kommer til at stige i takt med, at flere bruger deres smartphone som den primære enhed.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Full Stack Udvikler til Koncern IT i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks