Mobil-apps tjente 2.000.000.000.000 kroner i 2019

I løbet af det forgangene år brugte verdens smartphone forbrugere over 2.000 milliarder kroner på apps. Det er det største beløb nogensinde.

Artikel top billede

Det er tilsyneladende en god forretning at udvikle en app til verdens smartphone-brugere.

I hvert fald tjente app-producenterne verden over 310 milliarder dollar, eller hvad der svarer til omkring 2.000 milliarder kroner på apps i 2019.

Det er den højeste omsætning nogensinde, skriver det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg.

Direkte betaling for apps udgør dog kun lige under halvdelen af omsætningen for verdens app-udviklere.

120 milliarder dollar kom nemlig direkte fra forbrugerne, mens de resterende 190 milliarder blev tjent gennem annoncer på de mange gratis apps.

Den bedste forretning var tilsyneladende mobilspil, der løb med 72 procent af den samlede omsætning, som brugerne betalte i løbet af hele sidste år.

iPhone-brugere køber flest spil

Blandt de to dominerende styresystemer til smartphones, Google og Apple, der er det sidstnævnte der trækker de fleste penge ind på betalte apps.

Ser man på omsætningen fra ikke-spil apps, så står Apple for 79 procent af omsætningen mens Googles Android software må nøjes med 21 procent. På begge platforme er det særligt abonnementer fra virksomheder som Tinder og Netflix, der trækker den største omsætning.

Ifølge Bloomberg er der samtidig intet, der tyder på at omsætningen fra mobile apps kommer til at falde de kommende år.

Tværtimod lyder forventningen, at indtjeningen fra apps kommer til at stige i takt med, at flere bruger deres smartphone som den primære enhed.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job