Magtfulde organisationer kræver ændringer i cvr.dk efter svindelsager

To magtfulde danske erhvervsorganisationer kræver ændringer i erhvervsregisteret cvr.dk, hvor det i dag er meget nemt at ændre virksomheders forhold - også selv om man ikke nødvendigvis har noget med dem at gøre.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Antallet af fejlagtige ændringer i det danske erhvervsregister, cvr.dk, er næsten fordoblet i løbet af de seneste to år, skriver Finans.

Nu kræver både Danske Revisorer og Dansk Erhverv ændringer, der skal dæmme op for, at fremmede kan foretage ændringer i virksomhedernes forhold.

Der har været eksempler på, at en fremmed pludselig er blevet indsat som medejer af selskaber.

I dag er det muligt at foretage ændringerne via NemID og selvbetjening.

Ifølge avisen er det muligt at beskytte registeringer med et kodeord, men det er mange ikke opmærksomme på.

"Generelt må vi sige, at det ikke er tidssvarende med et system i et så vigtigt, offentligt register, at alle danskere med NemID kan gå ind og lave ændringer. Siden de tilpasninger kom, er fokus på cyberkriminalitet steget. Det nytter ikke, at der kan laves politianmeldelser efter en skade er sket, frem for at forebygge, at de opstår,” siger direktør i FSR - Danske Revisorer, Tom Vile Jensen, til avisen.

Dansk Erhverv vil have en mere moderne løsning.

Man kan komme i fængsel eller få bøde, hvis man svindler med de pågældende data i det offentlige register.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Metroselskabet I/S

    Asset Information Manager and Data Steward

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S