Magtfulde organisationer kræver ændringer i cvr.dk efter svindelsager

To magtfulde danske erhvervsorganisationer kræver ændringer i erhvervsregisteret cvr.dk, hvor det i dag er meget nemt at ændre virksomheders forhold - også selv om man ikke nødvendigvis har noget med dem at gøre.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Antallet af fejlagtige ændringer i det danske erhvervsregister, cvr.dk, er næsten fordoblet i løbet af de seneste to år, skriver Finans.

Nu kræver både Danske Revisorer og Dansk Erhverv ændringer, der skal dæmme op for, at fremmede kan foretage ændringer i virksomhedernes forhold.

Der har været eksempler på, at en fremmed pludselig er blevet indsat som medejer af selskaber.

I dag er det muligt at foretage ændringerne via NemID og selvbetjening.

Ifølge avisen er det muligt at beskytte registeringer med et kodeord, men det er mange ikke opmærksomme på.

"Generelt må vi sige, at det ikke er tidssvarende med et system i et så vigtigt, offentligt register, at alle danskere med NemID kan gå ind og lave ændringer. Siden de tilpasninger kom, er fokus på cyberkriminalitet steget. Det nytter ikke, at der kan laves politianmeldelser efter en skade er sket, frem for at forebygge, at de opstår,” siger direktør i FSR - Danske Revisorer, Tom Vile Jensen, til avisen.

Dansk Erhverv vil have en mere moderne løsning.

Man kan komme i fængsel eller få bøde, hvis man svindler med de pågældende data i det offentlige register.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S