Magtfulde organisationer kræver ændringer i cvr.dk efter svindelsager

To magtfulde danske erhvervsorganisationer kræver ændringer i erhvervsregisteret cvr.dk, hvor det i dag er meget nemt at ændre virksomheders forhold - også selv om man ikke nødvendigvis har noget med dem at gøre.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Antallet af fejlagtige ændringer i det danske erhvervsregister, cvr.dk, er næsten fordoblet i løbet af de seneste to år, skriver Finans.

Nu kræver både Danske Revisorer og Dansk Erhverv ændringer, der skal dæmme op for, at fremmede kan foretage ændringer i virksomhedernes forhold.

Der har været eksempler på, at en fremmed pludselig er blevet indsat som medejer af selskaber.

I dag er det muligt at foretage ændringerne via NemID og selvbetjening.

Ifølge avisen er det muligt at beskytte registeringer med et kodeord, men det er mange ikke opmærksomme på.

"Generelt må vi sige, at det ikke er tidssvarende med et system i et så vigtigt, offentligt register, at alle danskere med NemID kan gå ind og lave ændringer. Siden de tilpasninger kom, er fokus på cyberkriminalitet steget. Det nytter ikke, at der kan laves politianmeldelser efter en skade er sket, frem for at forebygge, at de opstår,” siger direktør i FSR - Danske Revisorer, Tom Vile Jensen, til avisen.

Dansk Erhverv vil have en mere moderne løsning.

Man kan komme i fængsel eller få bøde, hvis man svindler med de pågældende data i det offentlige register.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse