Google og IBM indleder overraskende cloud-samarbejde

Det er to cloud-rivaler, der nu tørner sammen om at kreere en samlet løsning til IBM Power Server brugere.

Artikel top billede

Det er to forskellige verdener der mødes, i det nyslåede partnerskab mellem Google og IBM. Det er også to cloud-rivaler, der nu slår pjalterne sammen.

Hidtil har virksomheder, der benytter IBM’s Power Systems, været fraskåret fra at migrere til Googles Cloud. I stedet har IBM tilbudt deres egne cloud-løsninger.

Det ændrer sig nu med Googles og IBM’s nye partnerskab, der gør det muligt at overføre IBM Power systemer og applikationer til Googles Cloud uden at skulle ændre på applikationer og infrastruktur.

”Du kan nu køre enterprise-opgaver som SAP og Oracle på de IBM Power servere, som du kender og stoler på mens du samtidig kan udnytte alle de tekniske fordele og egenskaber samt de økonomier som Google Cloud kan tilbyde,” oplyser Kevin Ichpurani, Google Cloud corporate VP i en blog-meddelelse.

Som med andre enterprise-løsninger, er priserne ikke offentligt tilgængelige, men kan indhentes via selskabernes hjemmeside.

Netmediet Techcrunch noterer her, at tages Power-systemeres pris i betragtning, skal der næppe forventes minutpriser i budgetklassen.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologiens frontløbere i en forandringsfyldt verden

CIO’erne spiller en centrale rolle i at drive moderne virksomheder fremad i en usikker tid.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S