Google og IBM indleder overraskende cloud-samarbejde

Det er to cloud-rivaler, der nu tørner sammen om at kreere en samlet løsning til IBM Power Server brugere.

Artikel top billede

Det er to forskellige verdener der mødes, i det nyslåede partnerskab mellem Google og IBM. Det er også to cloud-rivaler, der nu slår pjalterne sammen.

Hidtil har virksomheder, der benytter IBM’s Power Systems, været fraskåret fra at migrere til Googles Cloud. I stedet har IBM tilbudt deres egne cloud-løsninger.

Det ændrer sig nu med Googles og IBM’s nye partnerskab, der gør det muligt at overføre IBM Power systemer og applikationer til Googles Cloud uden at skulle ændre på applikationer og infrastruktur.

”Du kan nu køre enterprise-opgaver som SAP og Oracle på de IBM Power servere, som du kender og stoler på mens du samtidig kan udnytte alle de tekniske fordele og egenskaber samt de økonomier som Google Cloud kan tilbyde,” oplyser Kevin Ichpurani, Google Cloud corporate VP i en blog-meddelelse.

Som med andre enterprise-løsninger, er priserne ikke offentligt tilgængelige, men kan indhentes via selskabernes hjemmeside.

Netmediet Techcrunch noterer her, at tages Power-systemeres pris i betragtning, skal der næppe forventes minutpriser i budgetklassen.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S