Digital direktør færdig på TV 2 efter uenigheder i direktionen

TV 2’s digitale direktør, Anders Blauenfeldt, er færdig efter uenigheder. Han fratræder efter ‘gensidig aftale.’

Artikel top billede

(Foto: Miklos Szabo / TV 2) (Foto: Miklos Szabo)

TV 2’s digitale direktør, Anders Blauenfeldt, fratræder 1. februar ‘efter gensidig aftale,’ meddeler TV 2.

Det sker som en direkte konsekvens af uenigheder i direktionen om den fremtidige kurs for den digitale udvikling.

TV 2’s administrerende direktør, Anne Engdal Stig Christensen, siger, at stationens ‘absolutte hovedfokus’ i de kommende år er udviklingen af TV 2 Play.

“Den digitale acceleration er en kompleks opgave, der kan angribes på forskellig vis. Det har givet anledning til mange frugtbare diskussioner i TV 2s direktion, men konklusionen er, at vi bordet rundt desværre ikke er blevet enige om, hvordan vi bedst driver udviklingen. Derfor er vi i fællesskab nået frem til, at Anders Blauenfeldt fratræder som direktør,” siger hun.

Anders Blauenfeldt har været direktør i TV 2 for det, der kaldes ‘digital og teknik’ siden begyndelsen af 2016.

Han meddeler, at han og resten af direktionen ‘ser forskelligt på’, hvordan TV 2 indfrier ambitionerne for selskabets digitale transformation.

“Og så er det vel i sidste ende helt naturligt, at vores veje må skilles. Spørgsmålet er, om timingen for at stoppe nogensinde er god, men efter fire år på en skøn arbejdsplads går jeg stolt ud ad døren. Jeg har haft en finger med i spillet på et afgørende tidspunkt i TV 2s udvikling, hvor vi nu med rette kan kalde os en digital medietech-virksomhed,” meddeler han.

Anders Blauenfeldt har tidligere været udviklingsdirektør i TDC.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Jyske Bank

    Forretningsudvikler til porteføljestyring

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS