Digital direktør færdig på TV 2 efter uenigheder i direktionen

TV 2’s digitale direktør, Anders Blauenfeldt, er færdig efter uenigheder. Han fratræder efter ‘gensidig aftale.’

Artikel top billede

(Foto: Miklos Szabo / TV 2) (Foto: Miklos Szabo)

TV 2’s digitale direktør, Anders Blauenfeldt, fratræder 1. februar ‘efter gensidig aftale,’ meddeler TV 2.

Det sker som en direkte konsekvens af uenigheder i direktionen om den fremtidige kurs for den digitale udvikling.

TV 2’s administrerende direktør, Anne Engdal Stig Christensen, siger, at stationens ‘absolutte hovedfokus’ i de kommende år er udviklingen af TV 2 Play.

“Den digitale acceleration er en kompleks opgave, der kan angribes på forskellig vis. Det har givet anledning til mange frugtbare diskussioner i TV 2s direktion, men konklusionen er, at vi bordet rundt desværre ikke er blevet enige om, hvordan vi bedst driver udviklingen. Derfor er vi i fællesskab nået frem til, at Anders Blauenfeldt fratræder som direktør,” siger hun.

Anders Blauenfeldt har været direktør i TV 2 for det, der kaldes ‘digital og teknik’ siden begyndelsen af 2016.

Han meddeler, at han og resten af direktionen ‘ser forskelligt på’, hvordan TV 2 indfrier ambitionerne for selskabets digitale transformation.

“Og så er det vel i sidste ende helt naturligt, at vores veje må skilles. Spørgsmålet er, om timingen for at stoppe nogensinde er god, men efter fire år på en skøn arbejdsplads går jeg stolt ud ad døren. Jeg har haft en finger med i spillet på et afgørende tidspunkt i TV 2s udvikling, hvor vi nu med rette kan kalde os en digital medietech-virksomhed,” meddeler han.

Anders Blauenfeldt har tidligere været udviklingsdirektør i TDC.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - En unik mulighed

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Banedanmark

    License Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg