Dansk spilfirma er en bragende succes i udlandet, men vil ikke være mere end 30 ansatte

Det danske spilfirma Ghost Ship Games vil på trods af succes på det gigantiske spilmarked i Kina ikke have en medarbejderstab på mere end 30 personer.

Artikel top billede

Mange af os har set det gå galt i andre virksomheder. Når et lille team pludselig bliver til en større virksomhed, så kommer der en masse styring ind over i det daglige," siger Søren Lundgaard (tv), der har stiftet Ghost Ship Games sammen med Mikkel Martin Pedersen (th) og fire andre.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Det danske spilfirma Ghost Ship Games vil maksimalt være 30 ansatte. Få forklaringen her
  • Bliv klogere på, hvad Ghost Ship Games gøre for at holde medarbejderstaben på et minimum
923
4:45 min
Det danske spilfirma Ghost Ship Games er med egne ord "en bragende succes" i Kina, der i løbet af få år er vokset til at blive selskabets største enkeltstående marked.

Selskabets mest populære spil Deep Rock Galactica har i gennem de seneste år samlet set omsat for over 100 millioner kroner, og ifølge Ghost Ship Games administrerende direktør Søren Lundgaard rummer spillet fortsat et stort vækspotentiale.

Men alligevel har Ghost Ship Games en ambition om, at selskabets medarbejderstaben ikke skal være meget større end de 21 ansatte, der i dag er ansat.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS