NNIT sender skuffende regnskabstal ud ved en fejl: Omsætningsfaldet fortsætter

Børsnoterede NNIT har ved en fejl sendt ikke godkendte regnskabstal ud for 2019 og detaljer om forventningerne til 2020. Omsætningen dalede i fjerde kvartal af 2019, og faldet ser ud til at fortsætte i 2020.

Artikel top billede

Børsnoterede NNIT sendte mandag en stribe foreløbige regnskabstal ud til omverdenen ved en fejl, fremgår det af en pressemeddelelse.

Her fortæller NNIT, at omsætningen i fjerde kvartal af 2019 faldt med 2,7 procent i forhold til samme periode i 2018.

Det skyldes et omsætningsfald på kunden Novo Nordisk Group på 27 procent. Faldet blev dog delvist modsvaret af omsætningsstigning på andre områder.

NNIT’s omsætning kom i fjerde kvartal 2019 for 70 procents vedkommende fra andre kunder end Novo Nordisk - i 2018 var tallet 61 procent.

Driftsresultatet faldt med 13 procent i fjerde kvartal 2019 i forhold til samme periode i 2018, og overskuddet blev på 58 millioner kroner i forhold til 85 millioner kroner i Q4 2018.

Samlet set forventer NNIT, at omsætningen i 2019 vil være 1,7 procent højere end året før.

I forhold til 2020 regner NNIT med et omsætningsfald på mellem 4 og 8 procent.

NNIT’s ordrebog havde i begyndelsen af første kvartal 2020 en værdi på 2,039 milliarder kroner, og det svarer til et fald på 6,1 procent i forhold til året før.

NNIT vil den 29. januar offentliggøre både regnskabstal for Q4 og hele 2019 som planlagt.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S