NNIT sender skuffende regnskabstal ud ved en fejl: Omsætningsfaldet fortsætter

Børsnoterede NNIT har ved en fejl sendt ikke godkendte regnskabstal ud for 2019 og detaljer om forventningerne til 2020. Omsætningen dalede i fjerde kvartal af 2019, og faldet ser ud til at fortsætte i 2020.

Artikel top billede

Børsnoterede NNIT sendte mandag en stribe foreløbige regnskabstal ud til omverdenen ved en fejl, fremgår det af en pressemeddelelse.

Her fortæller NNIT, at omsætningen i fjerde kvartal af 2019 faldt med 2,7 procent i forhold til samme periode i 2018.

Det skyldes et omsætningsfald på kunden Novo Nordisk Group på 27 procent. Faldet blev dog delvist modsvaret af omsætningsstigning på andre områder.

NNIT’s omsætning kom i fjerde kvartal 2019 for 70 procents vedkommende fra andre kunder end Novo Nordisk - i 2018 var tallet 61 procent.

Driftsresultatet faldt med 13 procent i fjerde kvartal 2019 i forhold til samme periode i 2018, og overskuddet blev på 58 millioner kroner i forhold til 85 millioner kroner i Q4 2018.

Samlet set forventer NNIT, at omsætningen i 2019 vil være 1,7 procent højere end året før.

I forhold til 2020 regner NNIT med et omsætningsfald på mellem 4 og 8 procent.

NNIT’s ordrebog havde i begyndelsen af første kvartal 2020 en værdi på 2,039 milliarder kroner, og det svarer til et fald på 6,1 procent i forhold til året før.

NNIT vil den 29. januar offentliggøre både regnskabstal for Q4 og hele 2019 som planlagt.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Weilbach A/S

Head of Operations Support

Københavnsområdet

SOS International

License & Vendor Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS