TDC lukker Fullrate for at fjerne dyre udgifter: "Vi er også nødt til at tilpasse os omkostningerne"

Interview: Fullrate lukker efter 11 år som en del af TDC-koncernen. Kunderne bliver i stedet flyttet til YouSee, og det betyder en mindre prisstigning for 4.000 nuværende Fullrate-kunder.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor TDC har valgt at lukke Fullrate
  • TDC's forklaring på, hvorfor de Telmore og Hiper ikke også får kniven i samme omgang
  • Om Fullrates kunder kan forvente prisstigninger når de flytter over til YouSee
699
3:30 min
Mandag valgte TDC-selskabet Nuuday at lægge Fullrate i graven og flytte kunderne over til YouSee.

Dermed skal 200.000 kunder i løbet af de kommende måneder flytte til YouSee. Samtidig har TDC fyret en række Fullrate-medarbejdere.

Beslutningen sker, fordi de to selskaber simpelthen ligner hinanden for meget, forklarer koncerndirektør for Nuuday, der er en del af TDC, Michael Moyell Juul.

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Statens IT

IT-projektleder hos Statens It

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S