Fyringsrunde hos Nets vækker undren

Hos Finansforbundets undrer man sig over den bebudede fyringsrunde hos Nets, der kan ramme hver ottende stilling i selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Nets)

Finansforbundet stiller sig undrende over for, at Nets har behov for at skære hver ottende stilling væk i en ny bebudet fyringsrunde. Det skriver erhvervsmediet Finans.

Tirsdag kom det frem at Nets vil fyre 565 medarbejdere, hvor af de 115 er ansatte i Danmark.

Men Finansforbundet formand Kent Petersen mener, at Nets markedsposition og vækst i høj grad tilskrives medarbejdernes indsats.

”Medarbejderne har løbet enormt stærkt og skabt Nets’ position, vækst og i øvrigt også den værdi, som det jo er velkendt, at ledelsen og aktionærer har profiteret af. Når man samtidig ser ind i en fremtid, hvor Nets netop har brug for at tage de næste skridt, gør det planerne vanskelige at forstå fra et medarbejderperspektiv," skriver Finansforbundets formand, Kent Petersen, ifølge Finans i en udtalelse

Nets har oplyst til Computerworld, at selskabet i den kommende tid vil indgå i en dialog med de relevante fagforbund, og at der endnu ikke fastsat en dato for fyringerne.

Læs også: Nets fyrer mere end 500 medarbejdere

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet