Regnskabsprogrammet Billy får vigtig tilladelse af Finanstilsynet

Finanstilsynet godkender regnskabsprogrammet til selv at tilgå sine kunders bankdata gennem selskabets egen platform.

Artikel top billede

Regnskabsprogrammet Billy, der i august 2019 blev solgt af Toke Kruse til Ageras for et tocifret millionbeløb, er blevet godkendt af Finanstilsynet til at tilgå sine kunders bankdata gennem Billys egen regnskabsplatform.

Ifølge selskabet er det første gang, at en nordisk regnskabsplatform, har landet en sådan godkendelse af Finanstilsynet.

Det oplyser Billy i en meddelelse.

"Bankerne skal stille deres infrastruktur og data til rådighed for Billy, så vores kunder blandet andet kan få automatisk bogføring, mere præcise likviditets- og styringsbudgetter. Mulighederne er mange, derfor fordobler vi vores udviklingskapacitet for at komme hurtigere i markedet," lyder det fra Jonas Midtgaard, administrerende direktør hos Billy i meddelelsen, der fortsætter:

"Regnskab og bogføring er kendetegnet ved meget manuelt arbejde, og der er plads til masser af effektivisering. Denne licens gør det muligt at automatisere flere processer til gavn for kunderne."

Læs også: Toke Kruse sælger Billy og bliver 'økonomisk uafhængig resten af livet' - se den nye ejer her

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Banedanmark

    Sektionschef til Commercial Management

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job