Regnskabsprogrammet Billy får vigtig tilladelse af Finanstilsynet

Finanstilsynet godkender regnskabsprogrammet til selv at tilgå sine kunders bankdata gennem selskabets egen platform.

Artikel top billede

Regnskabsprogrammet Billy, der i august 2019 blev solgt af Toke Kruse til Ageras for et tocifret millionbeløb, er blevet godkendt af Finanstilsynet til at tilgå sine kunders bankdata gennem Billys egen regnskabsplatform.

Ifølge selskabet er det første gang, at en nordisk regnskabsplatform, har landet en sådan godkendelse af Finanstilsynet.

Det oplyser Billy i en meddelelse.

"Bankerne skal stille deres infrastruktur og data til rådighed for Billy, så vores kunder blandet andet kan få automatisk bogføring, mere præcise likviditets- og styringsbudgetter. Mulighederne er mange, derfor fordobler vi vores udviklingskapacitet for at komme hurtigere i markedet," lyder det fra Jonas Midtgaard, administrerende direktør hos Billy i meddelelsen, der fortsætter:

"Regnskab og bogføring er kendetegnet ved meget manuelt arbejde, og der er plads til masser af effektivisering. Denne licens gør det muligt at automatisere flere processer til gavn for kunderne."

Læs også: Toke Kruse sælger Billy og bliver 'økonomisk uafhængig resten af livet' - se den nye ejer her

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen