Udstilling: Elbilens historie er længere, end du tror

Elbiler er muligvis fremtiden, men de har faktisk en lang historie bag sig. Danmarks Tekniske Museum åbner i slutningen af januar en udstilling om elbilens fortid, nutid og fremtid.

Artikel top billede

Stormagasinet Illums eldrevne vareudlevering anno 1901

Det ligger måske stadig fjernt for mange at skulle skifte det diesel- eller benzinosende automobil ud med en eldreven én af slagsen.

I Danmark ruller der rods alt kun lidt over fire elbiler eller opladningshybrider over autoforhandlernes kantsten, hver gang 96 brændstofbiler tager samme tur.

Men i 2020 vil der komme mere end 30 nye modeller på markedet, og interessen stiger både fra politikernes og forbrugernes side.

Mange forventer, at elbilerne i dén grad har fremtiden for sig, men faktisk har de også en meget lang historie bag sig.

På en ny udstilling kaldet ”ELBILER PÅ VEJ – og det har de været længe” fortæller Danmarks Tekniske Museum i Helsingør historien om eldrevne biler, og faktisk kørte der allerede omkring 1900-tallet siden elbiler rundt i Københavns gader.

Udstillingen fortæller også historien om det danske Ellert-eventyr, og man kan blive klogere på, hvad markedet tilbyder i dag.

Udstillingen binder således elbilernes fortid og fremtid – og alt ind imellem – sammen.

”ELBILER PÅ VEJ” er udviklet i samarbejde med grunduddannelsesskolen FGU Øresund, som har stået for det grafiske udtryk samt catering til åbningen.

Fakta: Udstillingen ”ELBILER PÅ VEJ – og det har de været længe” åbner torsdag den 30. januar kl. 14. Udstillingsåbningen er gratis for alle, og der vil på dagen være adgang til museets øvrige udstillinger samt en lille forfriskning. Danmarks Tekniske Museum ligger på Fabriksvej 25 i Helsingør. Se mere på www.tekniskmuseum.dk.

Stormagasinet Illums eldrevne vareudlevering anno 1901

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S