Facebooks omsætning vokser med 'blot' 25 procent - aktiekurs styrtdykker

Facebooks omsætning vokser kraftigt. Alligevel dykker aktiekursen i kølvandet på nyt regnskab.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Facebooks omsætning er i dets fjerde regnskabskvartal vokset med hele 25 procent i forhold til det tilsvarende kvartal et år tidligere til nu 21,1 milliarder dollar.

Også antallet af brugere er vokset til nu 1,66 milliarder mennesker verden over, mens indtjeningen er steget med syv procent til 7,35 milliarder dollar.

Langt størsteparten af omsætningen hentes hjem på salg af annoncer.

Det viser Facebooks netop offentligjorte regnskabskvartal, der trods de solide vækstrater ikke ses som et særligt godt resultat af markedet, der har straffet Facebook ved at sende aktiekursen nedad.

Omsætningsvæksten - på 25 procent - er nemlig den laveste, siden Facebook blev børsnoteret for nogle år siden.

Og samtidig viser regnskabet, at Facebooks omkostninger stiger.

Selskabets indtjenings-margin er således faldet fra 46 procent for et år siden til nu 42 procent. Det betyder altså, at Facebook nu tjener ‘blot’ 42 kroner per omsat hundredekroneseddel mod 46 kroner i det tilsvarende kvartal for et år siden.

Topchef Mark Zuckerberg har tidligere peget på, at Facebook for tiden investerer ret massivt i blandt andet sikkerhed. Og det koster på bundlinien.

Regnskabet viser også, at Facebook har ansat mange nye medarbejdere i det seneste år. I forhold til det tilsvarende kvartal et år tidligere, er antallet af medarbejdere således vokset med 26 procent til nu 44.942 mand.

Du finder Facebooks egen regnskabsmeddelelse her.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS