Facebooks omsætning vokser med 'blot' 25 procent - aktiekurs styrtdykker

Facebooks omsætning vokser kraftigt. Alligevel dykker aktiekursen i kølvandet på nyt regnskab.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Facebooks omsætning er i dets fjerde regnskabskvartal vokset med hele 25 procent i forhold til det tilsvarende kvartal et år tidligere til nu 21,1 milliarder dollar.

Også antallet af brugere er vokset til nu 1,66 milliarder mennesker verden over, mens indtjeningen er steget med syv procent til 7,35 milliarder dollar.

Langt størsteparten af omsætningen hentes hjem på salg af annoncer.

Det viser Facebooks netop offentligjorte regnskabskvartal, der trods de solide vækstrater ikke ses som et særligt godt resultat af markedet, der har straffet Facebook ved at sende aktiekursen nedad.

Omsætningsvæksten - på 25 procent - er nemlig den laveste, siden Facebook blev børsnoteret for nogle år siden.

Og samtidig viser regnskabet, at Facebooks omkostninger stiger.

Selskabets indtjenings-margin er således faldet fra 46 procent for et år siden til nu 42 procent. Det betyder altså, at Facebook nu tjener ‘blot’ 42 kroner per omsat hundredekroneseddel mod 46 kroner i det tilsvarende kvartal for et år siden.

Topchef Mark Zuckerberg har tidligere peget på, at Facebook for tiden investerer ret massivt i blandt andet sikkerhed. Og det koster på bundlinien.

Regnskabet viser også, at Facebook har ansat mange nye medarbejdere i det seneste år. I forhold til det tilsvarende kvartal et år tidligere, er antallet af medarbejdere således vokset med 26 procent til nu 44.942 mand.

Du finder Facebooks egen regnskabsmeddelelse her.

Læses lige nu

    Annonce

    DHI A/S

    Software Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S