Facebooks omsætning vokser med 'blot' 25 procent - aktiekurs styrtdykker

Facebooks omsætning vokser kraftigt. Alligevel dykker aktiekursen i kølvandet på nyt regnskab.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Facebooks omsætning er i dets fjerde regnskabskvartal vokset med hele 25 procent i forhold til det tilsvarende kvartal et år tidligere til nu 21,1 milliarder dollar.

Også antallet af brugere er vokset til nu 1,66 milliarder mennesker verden over, mens indtjeningen er steget med syv procent til 7,35 milliarder dollar.

Langt størsteparten af omsætningen hentes hjem på salg af annoncer.

Det viser Facebooks netop offentligjorte regnskabskvartal, der trods de solide vækstrater ikke ses som et særligt godt resultat af markedet, der har straffet Facebook ved at sende aktiekursen nedad.

Omsætningsvæksten - på 25 procent - er nemlig den laveste, siden Facebook blev børsnoteret for nogle år siden.

Og samtidig viser regnskabet, at Facebooks omkostninger stiger.

Selskabets indtjenings-margin er således faldet fra 46 procent for et år siden til nu 42 procent. Det betyder altså, at Facebook nu tjener ‘blot’ 42 kroner per omsat hundredekroneseddel mod 46 kroner i det tilsvarende kvartal for et år siden.

Topchef Mark Zuckerberg har tidligere peget på, at Facebook for tiden investerer ret massivt i blandt andet sikkerhed. Og det koster på bundlinien.

Regnskabet viser også, at Facebook har ansat mange nye medarbejdere i det seneste år. I forhold til det tilsvarende kvartal et år tidligere, er antallet af medarbejdere således vokset med 26 procent til nu 44.942 mand.

Du finder Facebooks egen regnskabsmeddelelse her.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks