Morten Felding om sin pludselige exit fra Atea: "Jeg har forståelse for, at Atea vil sætte en ny direktør ind, og det er spillets regler"

Interview: "Jeg er ret afklaret," fortæller Morten Felding til Computerworld om sin pludselige exit fra Atea. "Jeg er stolt af det Atea, som vi efterlader, og jeg er stolt af den rejse, vi er har været på. Jeg ønsker Atea god rejse fremover," siger han.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se Morten Feldings reaktion på afskeden med Atea
  • Læs hvordan han ser tilbage på sin tid i selskabet
  • Bliv klogere på den afgående Atea-direktørs fremtidsplaner
497
2:30 min
Ateas koncernchef Steinar Sønsteby har taget beslutningen om at skille sig af med den danske topchef Morten Felding.

Det fortæller Morten Felding til Computerworld.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job