Artikel top billede

Morten Felding om sin pludselige exit fra Atea: "Jeg har forståelse for, at Atea vil sætte en ny direktør ind, og det er spillets regler"

Interview: "Jeg er ret afklaret," fortæller Morten Felding til Computerworld om sin pludselige exit fra Atea. "Jeg er stolt af det Atea, som vi efterlader, og jeg er stolt af den rejse, vi er har været på. Jeg ønsker Atea god rejse fremover," siger han.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se Morten Feldings reaktion på afskeden med Atea
  • Læs hvordan han ser tilbage på sin tid i selskabet
  • Bliv klogere på den afgående Atea-direktørs fremtidsplaner
497
2:30 min
Ateas koncernchef Steinar Sønsteby har taget beslutningen om at skille sig af med den danske topchef Morten Felding.

Det fortæller Morten Felding til Computerworld.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Fyringerne er begyndt hos VMware efter gigant-opkøb fra Broadcom til næsten 500 milliarder kroner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Enterprise-arkitekten Christian Christensen har været 17 år hos software-giganten SAS Institute: Her er hans vigtigste opgaver

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Vi er 50.000 mennesker samlet i Las Vegas, da AWS' topchef Selipsky løfter sløret for fremtidens løsning. Her er Amazon Q

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Direktør Søren Sundahl kautionerede for kæmpelån til Wizer før konkurs: Har tabt en formue de seneste år

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Dansk landechef i VMware, Lars-Bo Klausen, fratræder efter salg til Broadcom