Sådan beskytter verdens største flyproducent sit netværk mod hackerangreb

Interview: Verdens største flyproducent, franske Airbus, er i gang med at segmentere sit netværk for at beskytte sine produktionsenheder endnu bedre. Men det tager både tid og kræver et køligt overblik over verdens største produktion af helikoptere.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvordan Airbus er i gang med at segmentere virksomhedens netværk
  • Se hvilke problemer Airbus er løbet ind i på vejen
734
3:45 min
Cisco Live, Barcelona Efter det omfattende hackerangreb på A. P. Møller Maersk i 2017 har det stået knivskarpt for alle, hvor vigtigt det er, at segmentere virksomhedens netværk.

Men selv for kæmpe selskaber er det fortsat en udfordring. Særligt hvis man er en produktionsvirksomhed, der skal have it og produktionsudstyr til at arbejde sammen.

Det mærker man hos verdens største flyproducent, Airbus, hvor Airbus Helicopters netop er i gang med at dele den digitale infrastruktur for at

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS