Bog: Nobelprismodtager i økonomi bekæmper zombier

I sin nyeste bog udfordrer den indflydelsesrige økonom Paul Krugman den konservative politiske og økonomiske diskurs i USA siden årtusindskiftet.

Artikel top billede

Paul Krugman er en af nyere tids mest betydningsfulde og citerede økonomer, og han modtog i 2008 Nobelprisen i økonomi for sine bidrag til forskningen inden for særligt international handel.

Krugman står også bag en lang række bøger og har blandt andet taget livtag med finanskrisen i 2008.

Nu har han skrevet bogen ”Arguing with Zombies”, som tager udgangspunkt i de seneste 20 års økonomiske og politiske udvikling i USA.

Udtrykket ’zombie-økonomi’ dækker over forældede eller misforståede – med andre ord ’døde’ - økonomiske modeller, som af en eller anden grund stadig florerer på destruktiv vis.

I dansk kontekst ville Paul Krugman nok rubriceres som en god socialdemokrat, men i amerikansk kontekst hører han afgjort til venstre side af det politiske spektrum.

Han mener således også, at et eksempel på en såkaldt ”zombie” er republikanernes insisteren på, at skattelettelser skaber vækst.

Selv om Krugman selv arbejdede i Det Hvide Hus under Reagan, er skatteletelser som middel til vækst en teori, som ifølge ham gang på gang er blevet modbevist.

I ”Arguing with Zombies” tackler Krugman mange af disse ’zombier’, idet han gennemgår emner som sygesikring, ejendomsbobler og skattereformer i sammenhæng med den økonomiske diskurs siden årtusindeskiftet.

Her er det primært igen republikanerne, som står for skud.

Paul Krugman er tidligere professor i økonomi ved MIT og Princeton University, og har i dag sin egen klumme i New York Times.

Fakta: Arguing with Zombies: Economics, Politics, and the Fight for a Better Future. Forfatter: Paul Krugman. W.W. Norton & Company.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sektionschef til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks