Bog: Nobelprismodtager i økonomi bekæmper zombier

I sin nyeste bog udfordrer den indflydelsesrige økonom Paul Krugman den konservative politiske og økonomiske diskurs i USA siden årtusindskiftet.

Artikel top billede

Paul Krugman er en af nyere tids mest betydningsfulde og citerede økonomer, og han modtog i 2008 Nobelprisen i økonomi for sine bidrag til forskningen inden for særligt international handel.

Krugman står også bag en lang række bøger og har blandt andet taget livtag med finanskrisen i 2008.

Nu har han skrevet bogen ”Arguing with Zombies”, som tager udgangspunkt i de seneste 20 års økonomiske og politiske udvikling i USA.

Udtrykket ’zombie-økonomi’ dækker over forældede eller misforståede – med andre ord ’døde’ - økonomiske modeller, som af en eller anden grund stadig florerer på destruktiv vis.

I dansk kontekst ville Paul Krugman nok rubriceres som en god socialdemokrat, men i amerikansk kontekst hører han afgjort til venstre side af det politiske spektrum.

Han mener således også, at et eksempel på en såkaldt ”zombie” er republikanernes insisteren på, at skattelettelser skaber vækst.

Selv om Krugman selv arbejdede i Det Hvide Hus under Reagan, er skatteletelser som middel til vækst en teori, som ifølge ham gang på gang er blevet modbevist.

I ”Arguing with Zombies” tackler Krugman mange af disse ’zombier’, idet han gennemgår emner som sygesikring, ejendomsbobler og skattereformer i sammenhæng med den økonomiske diskurs siden årtusindeskiftet.

Her er det primært igen republikanerne, som står for skud.

Paul Krugman er tidligere professor i økonomi ved MIT og Princeton University, og har i dag sin egen klumme i New York Times.

Fakta: Arguing with Zombies: Economics, Politics, and the Fight for a Better Future. Forfatter: Paul Krugman. W.W. Norton & Company.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Midtjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S