Bog: Kom bag om Corydon

I midten af februar udkommer den første bog om en af nyere dansk politiks mere kontroversielle politikere, Bjarne Corydon.

Artikel top billede

Bjarne Corydon kom som finansminister i Helle Thorning-Schmidts ene regeringsperiode mere end nogen anden – udover statsministeren selv – til at symbolisere perioden på godt og ondt.

Derfor var han også et oplagt mål for den vrede og frustration, mange danskere rettede mod regeringen under sager som salget af en del af DONG samt lærerkonflikten i 2013.

”Nødvendighedens politik” er et begreb, man bruger om reformer og politikker, der kan betragtes som mere nødvendige end populære.

Den reformpolitik, som Helle Thorning-Schmidts regering førte, er således blevet kaldet netop nødvendighedens politik, og i portrætbogen ”Bjarne Corydon og nødvendighedens politik” fortæller forfatter Mikael Busch historien om den omdiskuterede politiker.

I øvrigt er det – hovedpersonens centrale placering gennem en hel regeringsperiode til trods – den første bog, der er skrevet om Bjarne Corydon.

Corydon var før perioden som folkevalgt og finansminister ansat som chef for Socialdemokratiets Analyse- og Informationsafdeling, og inden da havde han i mange år været engageret i partiet på de indre linjer.

Han blev dog heller ikke hængende i rampelyset længere end strengt nødvendigt; efter valget i 2015 – hvor Helle Thorning-Schmidt mistede magten – foretog Corydon et par kontroversielle jobskifter.

Først fik han en topstilling i konsulentfirmaet McKinsey, siden blev han administrerende direktør og chefredaktør på Børsen.

Det er dermed en sammensat personlighed, der åbnes op for i bogen, som udkommer den 14. februar.

Fakta: Bjarne Corydon og nødvendighedens politik. Forfatter: Mikael Busch. People’s Press.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S