Bog: Kom bag om Corydon

I midten af februar udkommer den første bog om en af nyere dansk politiks mere kontroversielle politikere, Bjarne Corydon.

Artikel top billede

Bjarne Corydon kom som finansminister i Helle Thorning-Schmidts ene regeringsperiode mere end nogen anden – udover statsministeren selv – til at symbolisere perioden på godt og ondt.

Derfor var han også et oplagt mål for den vrede og frustration, mange danskere rettede mod regeringen under sager som salget af en del af DONG samt lærerkonflikten i 2013.

”Nødvendighedens politik” er et begreb, man bruger om reformer og politikker, der kan betragtes som mere nødvendige end populære.

Den reformpolitik, som Helle Thorning-Schmidts regering førte, er således blevet kaldet netop nødvendighedens politik, og i portrætbogen ”Bjarne Corydon og nødvendighedens politik” fortæller forfatter Mikael Busch historien om den omdiskuterede politiker.

I øvrigt er det – hovedpersonens centrale placering gennem en hel regeringsperiode til trods – den første bog, der er skrevet om Bjarne Corydon.

Corydon var før perioden som folkevalgt og finansminister ansat som chef for Socialdemokratiets Analyse- og Informationsafdeling, og inden da havde han i mange år været engageret i partiet på de indre linjer.

Han blev dog heller ikke hængende i rampelyset længere end strengt nødvendigt; efter valget i 2015 – hvor Helle Thorning-Schmidt mistede magten – foretog Corydon et par kontroversielle jobskifter.

Først fik han en topstilling i konsulentfirmaet McKinsey, siden blev han administrerende direktør og chefredaktør på Børsen.

Det er dermed en sammensat personlighed, der åbnes op for i bogen, som udkommer den 14. februar.

Fakta: Bjarne Corydon og nødvendighedens politik. Forfatter: Mikael Busch. People’s Press.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS