Bog: Kom bag om Corydon

I midten af februar udkommer den første bog om en af nyere dansk politiks mere kontroversielle politikere, Bjarne Corydon.

Artikel top billede

Bjarne Corydon kom som finansminister i Helle Thorning-Schmidts ene regeringsperiode mere end nogen anden – udover statsministeren selv – til at symbolisere perioden på godt og ondt.

Derfor var han også et oplagt mål for den vrede og frustration, mange danskere rettede mod regeringen under sager som salget af en del af DONG samt lærerkonflikten i 2013.

”Nødvendighedens politik” er et begreb, man bruger om reformer og politikker, der kan betragtes som mere nødvendige end populære.

Den reformpolitik, som Helle Thorning-Schmidts regering førte, er således blevet kaldet netop nødvendighedens politik, og i portrætbogen ”Bjarne Corydon og nødvendighedens politik” fortæller forfatter Mikael Busch historien om den omdiskuterede politiker.

I øvrigt er det – hovedpersonens centrale placering gennem en hel regeringsperiode til trods – den første bog, der er skrevet om Bjarne Corydon.

Corydon var før perioden som folkevalgt og finansminister ansat som chef for Socialdemokratiets Analyse- og Informationsafdeling, og inden da havde han i mange år været engageret i partiet på de indre linjer.

Han blev dog heller ikke hængende i rampelyset længere end strengt nødvendigt; efter valget i 2015 – hvor Helle Thorning-Schmidt mistede magten – foretog Corydon et par kontroversielle jobskifter.

Først fik han en topstilling i konsulentfirmaet McKinsey, siden blev han administrerende direktør og chefredaktør på Børsen.

Det er dermed en sammensat personlighed, der åbnes op for i bogen, som udkommer den 14. februar.

Fakta: Bjarne Corydon og nødvendighedens politik. Forfatter: Mikael Busch. People’s Press.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S