André Rogaczewski efter bedste Netcompany-regnskab nogensinde: "Mange virksomheder ville give deres højre arm for at få den vækst, vi har i den private sektor"

Interview: "2019 er det bedste regnskabsår nogensinde for Netcompany," siger André Rogaczewski. Væksten i rekordregnskabet er først og fremmest drevet af handlen med den offentlige sektor. I forhold til den forretning med den offentlige sektor har Netcompanys forretning med den private sektor dog tabt pusten. "De fleste ville være meget misundelige på vores vækst i den private sektor," lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Netcompany)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i Netcompanys rekordregnskab
  • Bliv klogere på hvorfor André Rogaczewski fremhæver regnskabsåret 2019 som det bedste i Netcompanys historie
  • Se hvorfor Netcompanys forretning med den private sektor har tabt pusten i forhold til handlen med den offentlige sektor
  • Find ud af hvordan forventningerne til 2020 kommer til at medføre en stigning i virksomhedens medarbejderantal
752
4 min
899,6 millioner kroner.

Det var tallet for Netcompanys omsætning i 2016.

Tre år senere udgør den danske it-virksomheds forretning med den private sektor alene næsten 100 millioner mere.

Med en omsætningsfremgang på 19,5 i forhold til året før, snuser Netcompany lige akkurat til en samlet omsætning på 2,5 milliarder kroner.

Den dramatiske vækstrejse kommer også til udtryk i medarbejderstaben, så selskabet i dag beskæftiger næsten 2.500 ansatte.

På baggrund af de tal er Netcompanys stifter og topchef, André Rogaczewski, ikke i tvivl:

2019 har hidtil været det bedste regnskabsår i Netcompanys historie.

Det fortæller han til Computerworld.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S