André Rogaczewski efter bedste Netcompany-regnskab nogensinde: "Mange virksomheder ville give deres højre arm for at få den vækst, vi har i den private sektor"

Interview: "2019 er det bedste regnskabsår nogensinde for Netcompany," siger André Rogaczewski. Væksten i rekordregnskabet er først og fremmest drevet af handlen med den offentlige sektor. I forhold til den forretning med den offentlige sektor har Netcompanys forretning med den private sektor dog tabt pusten. "De fleste ville være meget misundelige på vores vækst i den private sektor," lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Netcompany)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i Netcompanys rekordregnskab
  • Bliv klogere på hvorfor André Rogaczewski fremhæver regnskabsåret 2019 som det bedste i Netcompanys historie
  • Se hvorfor Netcompanys forretning med den private sektor har tabt pusten i forhold til handlen med den offentlige sektor
  • Find ud af hvordan forventningerne til 2020 kommer til at medføre en stigning i virksomhedens medarbejderantal
752
4 min
899,6 millioner kroner.

Det var tallet for Netcompanys omsætning i 2016.

Tre år senere udgør den danske it-virksomheds forretning med den private sektor alene næsten 100 millioner mere.

Med en omsætningsfremgang på 19,5 i forhold til året før, snuser Netcompany lige akkurat til en samlet omsætning på 2,5 milliarder kroner.

Den dramatiske vækstrejse kommer også til udtryk i medarbejderstaben, så selskabet i dag beskæftiger næsten 2.500 ansatte.

På baggrund af de tal er Netcompanys stifter og topchef, André Rogaczewski, ikke i tvivl:

2019 har hidtil været det bedste regnskabsår i Netcompanys historie.

Det fortæller han til Computerworld.

Læses lige nu

    Quadsat ApS

    Robotics Engineer

    Fyn

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Forretningsanalytiker

    Københavnsområdet

    NOVAX A/S

    Developer

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics