Domstol slår fast: Ulovligt at bruge AI til at opdage socialt bedrageri

Den hollandske domstol har afgjort, at staten ikke må bruge kunstig intelligens til at stoppe socialt bedrageri. Det strider mod menneskerettighederne, lyder dommen.

Artikel top billede

Det hollandske regering skal øjeblikkeligt indstille arbejdet med et automatiseret overvågningssystem, der skal spotte socialt bedrageri.

Det har landets domstol netop afgjort, skriver den britiske avis The Guardian.

"Det er en klar sejr for dem, der med rette, er bekymret for den seriøse trussel digitale velfærdssytemer udgør for menneskerettigheder," siger Philip Alston, der er en del af FN's enhed for menneskerettigheder.

Læs også: Her er listen over alle Gladsaxe Kommunes mange GDPR-brud

Avisen mener, at dommen kommer til at få konsekvenser for andre europæiske velfærdsstater, hvor man kunne overveje at bruge en lignende model til at opdage socialt bedrageri.

Det hollandske system går under navnet SyRI, og udregner ved hjælp af en model, hvor stor sandsynligheden er for, at en borger begår bedrageri mod skat eller med sociale ydelser.

Her hjemme er Gladsaxe Kommune kommet under voldsom kritik efter, at man valgte at indføre et pointsystem, der skulle forsøge at opdage udsatte børn tidligere ved hjælp af blandt andet AI.

Sidste år valgte Gladsaxe Kommune dog at lukke for projektet igen.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S