Domstol slår fast: Ulovligt at bruge AI til at opdage socialt bedrageri

Den hollandske domstol har afgjort, at staten ikke må bruge kunstig intelligens til at stoppe socialt bedrageri. Det strider mod menneskerettighederne, lyder dommen.

Artikel top billede

Det hollandske regering skal øjeblikkeligt indstille arbejdet med et automatiseret overvågningssystem, der skal spotte socialt bedrageri.

Det har landets domstol netop afgjort, skriver den britiske avis The Guardian.

"Det er en klar sejr for dem, der med rette, er bekymret for den seriøse trussel digitale velfærdssytemer udgør for menneskerettigheder," siger Philip Alston, der er en del af FN's enhed for menneskerettigheder.

Læs også: Her er listen over alle Gladsaxe Kommunes mange GDPR-brud

Avisen mener, at dommen kommer til at få konsekvenser for andre europæiske velfærdsstater, hvor man kunne overveje at bruge en lignende model til at opdage socialt bedrageri.

Det hollandske system går under navnet SyRI, og udregner ved hjælp af en model, hvor stor sandsynligheden er for, at en borger begår bedrageri mod skat eller med sociale ydelser.

Her hjemme er Gladsaxe Kommune kommet under voldsom kritik efter, at man valgte at indføre et pointsystem, der skulle forsøge at opdage udsatte børn tidligere ved hjælp af blandt andet AI.

Sidste år valgte Gladsaxe Kommune dog at lukke for projektet igen.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S