Se listen over projekterne: Her har de danske ministerier brugt millioner af kroner på it-konsulentbistand

Se hvad de enkelte ministerier primært har indkøbt it-konsulenter for ofte millioner af kroner til - og hvilke selskaber, der er blevet indkøbt.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvad de enkelte ministerier har købt it-konsulent-ydelser for.
  • Se en lang række af de it-leverandører, der har leveret konsulentydelser for millioner af kroner til ministerierne.
  • Se redegørelserne fra de enkelte ministerier om deres forbrug af it-konsulenter.
1.302
6:45 min
Skatteministeriet er det ministerium, der bruger flest penge på at indkøbe eksterne it-konsulenter, mens Kirkeministeriet og Statsministeriet er de ministerier, der bruger mindst.

Det viser en oversigt, som Computerworld har udarbejdet, og som du kan læse mere om her: Statens forbrug af it-konsulenter topper: Har brugt 900 millioner kroner på it-konsulenter på blot fire måneder

Der er imidlertid stor forskel på, hvad de enkelte it-ministerier konkret har brugt pengene på, ligesom modtagerne er en vifte af især danske it-selskaber.

Her kan du se, hvad de enkelte ministerier har brugt penge på i perioden fra 1. juli til 1. november i fjor.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job