En af årets største tech-messer aflyst: MWC afblæses af frygt for coronavirus-smitte

Årets største mobil- og netværksmesse, Mobile World Congres i Barcelona, bliver ikke til noget i år.

Artikel top billede

Efter en uge med frafald og afbud fra højt profilerede tech-, mobil- og netværksvirksomheder, bliver stikket nu trukket.

Årets udgave af årets største mobil- og netværksmesse, Mobile World Congres, er aflyst på grund af frygt for smitte med den dødelige coronavirus, der i øjeblikket plager Kina og mindst 25 øvrige lande.

John Hoffmann, administrerende direktør hos brancheorganisation GSMA, der organiserer messen, udtaler i følge nyhedsmediet Bloomberg, at 'det er umuligt' at afholde eventet på grund af coronavirus-udbruddet.

Omkring 100.000 besøgende og 2.000 virksomheder fra 200 lande deltager ved den årlige messe, som i denne ombæring ikke når at åbne portene som planlagt mellem 24. og 27. februar.

Aflysningen efterlader værtsbyen Barcelona i Spanien med et økonomisk tomrum. Tidligere har messen givet 14.100 deltidsstillinger og skabt omsætning for sammenlagt 492 millioner euro, eller godt 3,67 milliarder kroner.

Læs også: Nokia trækker sig fra Mobile World Congress - se listen over selskaber, der har droppet messen her

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS