Har André Rogaczewskis teknologipagt været en succes eller fiasko? Få overblikket her - se tallene

Jagten på it-talenterne: Inden 2028 skal optaget på de ofte omtalte Stem-uddannelser være løftet med omkring 10.000 personer. Det svarer til et løft på 20 procent. Det er Teknologipagtens ambitiøse mål, men foreløbigt er optaget kun løftet med én procent. André Rogaczewski gør status på projektet efter to års levetid. Se den interaktive grafik med nøgletallene fra projektet her.

Artikel top billede

(Foto: Netcompany)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få det fulde overblik over Teknologipagtens resultater i de første to år
  • Læs hvordan optaget på STEM-uddannelserne skal løftes med 20 procent senest i 2028, når optaget indtil videre kun er løftet med én procent
  • Bliv klogere på hvilke udfordringer der er de største, ifølge André Rogaczewski
  • Find ud af hvorfor den geografiske fordeling af Teknologipagtens projekter er skæv
  • Se hvorfor André Rogaczewskis ultimative mål er at gøre Teknologipagten overflødig
1.815
9:15 min
"Det er en maskine med 35 håndtag, hvor alle skal indstilles så optimalt som muligt, før den spytter så mange unge mennesker og videreuddannede kandidater ud som muligt. Der er så mange håndtag, som skal stilles rigtigt, så når vi laver en ny strategi, retter vi på alle de håndtag."

Ordene kommer fra André Rogaczewski.

Da den daværende VLAK-regering sparkede Teknologipagten i gang i april 2018, satte Netcompany-stifteren sig for bordets ende som formand for Teknologipagtrådet.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværkstekniker til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre – Er det dig?

    Københavnsområdet

    European Stonecraft

    Intern Navision/BC Supporter

    Midtjylland

    Red Barnet

    IT Infrastructure Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos