Computerworld til hasteindkaldt pressemøde med Huawei-topchef om spion-anklager: "Jeg var sikker på, at det var en aprilsnar"

Fredag havde Huawei indkaldt journalister fra hele Europa for at skyde de vedvarende anklager mod Huawei til jorden. USA vildleder bevidst og kaster mudder i håb om, at noget af det bliver siddende, lyder forklaringen.

Artikel top billede

John Suffolk, globalsikkerhedschef for Huawei. (Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvordan Huawei forsøger at mane alle spionanklager til jorden
  • Hvorfor Huawei ikke mener USA har nogen grund til at mistænke selskabet for at spionere
  • Huawei i Danmarks reaktion på anklagerne
875
4:30 min
På sit kontor i Københavns Sydhavn forsøgte Huawei fredag endnu engang at punktere anklagerne mod selskabet, om at man spionerer på sine 5G-kunder.

Det har nemlig ikke nogen hold i virkeligheden, lyder det fra Huawei.

Virksomhedens globale sikkerhedschef John Suffolk forklarede på et konferenceopkald journalister og analytikere fra hele Europa, at USA’s anklager mod Huawei ikke kunne være længere fra sandheden.

“Vi mener, at USA vildleder bevidst og kaster mudder i håb om, at noget af d

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job