Computerworld til hasteindkaldt pressemøde med Huawei-topchef om spion-anklager: "Jeg var sikker på, at det var en aprilsnar"

Fredag havde Huawei indkaldt journalister fra hele Europa for at skyde de vedvarende anklager mod Huawei til jorden. USA vildleder bevidst og kaster mudder i håb om, at noget af det bliver siddende, lyder forklaringen.

Artikel top billede

John Suffolk, globalsikkerhedschef for Huawei. (Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvordan Huawei forsøger at mane alle spionanklager til jorden
  • Hvorfor Huawei ikke mener USA har nogen grund til at mistænke selskabet for at spionere
  • Huawei i Danmarks reaktion på anklagerne
875
4:30 min
På sit kontor i Københavns Sydhavn forsøgte Huawei fredag endnu engang at punktere anklagerne mod selskabet, om at man spionerer på sine 5G-kunder.

Det har nemlig ikke nogen hold i virkeligheden, lyder det fra Huawei.

Virksomhedens globale sikkerhedschef John Suffolk forklarede på et konferenceopkald journalister og analytikere fra hele Europa, at USA’s anklager mod Huawei ikke kunne være længere fra sandheden.

“Vi mener, at USA vildleder bevidst og kaster mudder i håb om, at noget af d

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS