Eva Berneke taler ud om KMD's hemmelige ansættelsesregler, der var på kant med loven: "Lige så snart vi læser det i pressen, siger vi 'gud, det var da også åndssvagt formuleret'"

Interview: Eva Berneke erkender, at selskabets ansættelsesregler - som var på kant med forskelsbehandlingsloven - var "kvajet formuleret," men reglerne blev aldrig ført ud i livet, fortæller hun. "Nogle gange må man jo bare sige 'undskyld,'' ligesom vi i pressen sagde undskyld til Gud og Hvermand. Det var bare for klodset lavet," lyder det. Læs KMD-bossen tale ud om de kontroversielle ansættelsesregler her.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs Eva Berneke forklare baggrunden for KMD's firkantede ansættelsesregler
  • Få indsigt i tallene for KMD's rekruttering af nye kandidater i 2018 og 2019
  • Find ud af hvorfor retningslinjerne - som brød loven - aldrig blev ført ud i livet, ifølge Eva Berneke
  • Bliv klogere på hvordan KMD-topchefen informerede den selskabets nye ejer, NEC, om sagen
  • Tjek hvordan KMD forholder sig til de verserende klagesager i Ligebehandlingsnævnet
1.785
9 min
Klodsede og kvajede formuleringer, der aldrig blev ført ud i livet.

Sådan beskriver KMD-topchef Eva Berneke selskabets hemmelige ansættelsesregler for 2018, som Computerworld i foråret kunne afsløre.

Af reglerne fremgik det, at KMD såvidt muligt ville undgå at ansætte nye medarbejdere i Danmark, som er over 36 år.

Ifølge reglerne skulle en nyansættelse af en person over 36 år i KMD's danske afdeling personligt godkendes af Eva Berneke selv eller virksomhedens økonomidirektør, Jannich Lund.

De ansættelsesregler overtræder klart forskelsbehandlingsloven på flere områder, vurderede Natalie Videbæk Munkholm, lektor i arbejdsret ved Aarhus Universitet.

Over for Computerworld taler Eva Berneke nu ud om baggrunden for reglerne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S