Nets forventer 750 millioner kroners tab efter konkurs

Rejsegiganten Thomas Cooks konkurs kommer ikke til at blive så dyr som frygtet for betalingsvirksomheden Nets.

Artikel top billede

Betalingsvirksomheden Nets så ud til at have et fire-cifret millionbeløb i klemme efter rejsegigantens Thomas Cooks højt profilerede konkursbegæring i efteråret 2019.

Her havde Nets op imod 1.500 millioner kroner til gode hos rejseselskabet, der gik i betalingsstandsning i september 2019.

Udeståendet ser dog ud til at blive mindre end frygtet, med et tab der estimeres til at lande på omkring 750 millioner kroner efter skat og provenu, skriver Børsen.

"Vi har som kortindløser siden honoreret berettigede indsigelser fra forbrugere, der stod til at lide et tab i forbindelse med konkursen. Det har givet os et tab fra konkursboet, der, efter skat og provenu, samlet set forventes at blive tættere på 100 mio. euro på tværs af koncernen," skriver Nets’ finansdirektør Klaus Pedersen i en kommentar til mediet.

Nets forventer at der vil gå nogle måneder, før alle indsigelser fra Thomas Cook kunder er færdigbehandlede.

Læs også: MobilePay i åben krig med Nets: Vil kapre kunder fra Betalingsservice med ny billig betalings-løsning

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

    Københavnsområdet

    Region Midtjylland

    It-supporter til Regionshospitalet Horsens

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S