Nyt tilbud fra Facebook: Vil betale brugere for optagelser af deres stemmer

Facebook vil med nyt tilbud betale brugere for at sende en række personlige data - inklusive optagelser af deres stemmer.

Artikel top billede

Facebook er klar med en ny ordning, hvor selskabet vil lægge penge på bordet til brugere, som vil sælge Facebook en række personlige oplysninger - inklusive optagelser af deres stemmer.

Ifølge Financial Times er ordningen - der indtil videre kun findes i USA - et sjældent eksempel på et internet-firma, der direkte betaler brugerne penge for at indsamle deres data.

Optagelserne, som Facebook vil betale for, foretages via appen ViewPoint.

Facebook vil bruge optagelserne af stemmerne til at træne de it-systemer, der anvendes til tale-genkendelse og som anvendes Facebooks Portal-enheder, der konkurrerer med blandt andet Amazons Echo og Alexa.

Facebook er netop begyndt at invitere brugere af Viewpoint-appen til at sige ‘Hey Portal’ og dernæst nævne navnene på 10 af deres venner.

Gør de det fem gange, vil de optjene point, som kan konverteres til en kontant afregning på fem dollar - cirka 35 kroner.

“Deltagerne optager fraser i appen [Viewpoint, red], der hjælper os til at forbedre genkendelsen af udtalte navne i vores produkter, hvilket kan hjælpe de mennesker, der anvender dem,” lyder det fra Facebook til avisen.

Du finder bruger-betingelserne for Viewpoint her.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S