Nyt tilbud fra Facebook: Vil betale brugere for optagelser af deres stemmer

Facebook vil med nyt tilbud betale brugere for at sende en række personlige data - inklusive optagelser af deres stemmer.

Artikel top billede

Facebook er klar med en ny ordning, hvor selskabet vil lægge penge på bordet til brugere, som vil sælge Facebook en række personlige oplysninger - inklusive optagelser af deres stemmer.

Ifølge Financial Times er ordningen - der indtil videre kun findes i USA - et sjældent eksempel på et internet-firma, der direkte betaler brugerne penge for at indsamle deres data.

Optagelserne, som Facebook vil betale for, foretages via appen ViewPoint.

Facebook vil bruge optagelserne af stemmerne til at træne de it-systemer, der anvendes til tale-genkendelse og som anvendes Facebooks Portal-enheder, der konkurrerer med blandt andet Amazons Echo og Alexa.

Facebook er netop begyndt at invitere brugere af Viewpoint-appen til at sige ‘Hey Portal’ og dernæst nævne navnene på 10 af deres venner.

Gør de det fem gange, vil de optjene point, som kan konverteres til en kontant afregning på fem dollar - cirka 35 kroner.

“Deltagerne optager fraser i appen [Viewpoint, red], der hjælper os til at forbedre genkendelsen af udtalte navne i vores produkter, hvilket kan hjælpe de mennesker, der anvender dem,” lyder det fra Facebook til avisen.

Du finder bruger-betingelserne for Viewpoint her.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    KMD A/S

    BI Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,