Nyt tilbud fra Facebook: Vil betale brugere for optagelser af deres stemmer

Facebook vil med nyt tilbud betale brugere for at sende en række personlige data - inklusive optagelser af deres stemmer.

Artikel top billede

Facebook er klar med en ny ordning, hvor selskabet vil lægge penge på bordet til brugere, som vil sælge Facebook en række personlige oplysninger - inklusive optagelser af deres stemmer.

Ifølge Financial Times er ordningen - der indtil videre kun findes i USA - et sjældent eksempel på et internet-firma, der direkte betaler brugerne penge for at indsamle deres data.

Optagelserne, som Facebook vil betale for, foretages via appen ViewPoint.

Facebook vil bruge optagelserne af stemmerne til at træne de it-systemer, der anvendes til tale-genkendelse og som anvendes Facebooks Portal-enheder, der konkurrerer med blandt andet Amazons Echo og Alexa.

Facebook er netop begyndt at invitere brugere af Viewpoint-appen til at sige ‘Hey Portal’ og dernæst nævne navnene på 10 af deres venner.

Gør de det fem gange, vil de optjene point, som kan konverteres til en kontant afregning på fem dollar - cirka 35 kroner.

“Deltagerne optager fraser i appen [Viewpoint, red], der hjælper os til at forbedre genkendelsen af udtalte navne i vores produkter, hvilket kan hjælpe de mennesker, der anvender dem,” lyder det fra Facebook til avisen.

Du finder bruger-betingelserne for Viewpoint her.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Junior Projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Flyvestation Karup

    Midtjylland

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,