Artikel top billede

Britisk finanstilsyn ramt af datalæk

FCA har ved fejl offentliggjort navne på personer, der har klaget over myndigheden i 2018 og 2019.

Det britiske finanstilsyn, FCA, er ved en fejl kommet til at udgive navnene på en række personer, der har klaget over tilsynet i i 2018 og 2019.

"Offentliggørelsen af informationerne var en fejl af FCA," lyder det i en meddelelse fra FCA, ifølge Reuters.

Det britiske finanstilsyn oplyser, at alle data blev fjernet fra tilsynets hjemmeside, og myndigheden har gennemført en fuld gennemgang af sagen for at finde ud af, hvilke informationer der har været tilgængelige.

FCA gør det i den forbindelse klart, at ingen finansielle oplysninger, betalingsoplysninger, pasoplysninger eller anden indentitetsinformation end navnene på de pågældende personer har været lækket.

Læs også: Amerikansk kasinokoncern ramt af datalæk, der omfatter Justin Bieber og Twitter-topchef: Over 10,6 millioner personoplysninger er kompromitteret




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere