Artikel top billede

Nemlig.com tvunget til at offentliggøre datalæk: Datatilsynet bekymret over stigende tendens til mørklægning af sager

I to sager har Datatilsynet givet et påbud om at virksomhederne skulle offentliggøre om et datalæk ved at underrette de ramte borgere.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvorfor Datatilsynet kræver at nemlig.com offentligør databrud
  • Læs mere om den tendens Datatilsynet oplever
428
2:15 min
250.000 kunder var sidste år en del af et datalæk hos dagligvare-selskabet Nemlig.com.

Men ingen af de tusindvis af danskere fik besked om, at deres data var blevet lækket. Det drejer sig om navn, adresse og varekøb på de mange tusinde kunder.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Microsoft vil opbevare nødkopier af sin kildekode centralt sted i Europa: Her skal kildekoden ligge

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

André Rogaczewski efter stærkt regnskab: "Vi har noget, som er ekstremt relevant i den tid, som vi lever i"

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Stort antal servere sårbare over for alvorligt sikkerhedshul i SAP-system

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Her er Microsofts fem vigtigste løfter til Europa: Vil modstå Trump og indsætte særlig europæisk bestyrelse

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Blæser til kamp for 30-timers arbejdsuge for danske it-folk


White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis